Политиколог Владимир Павићевић гостовао је недавно на Тањуг телевизији и казао да се од почетка организовања пописа појаве подаци о попису на мрежама и сваког пута се догодило да то саопштавање података изазове пажњу.
„Ради се о томе да је тема важна осјетљива, нема конкретних прецизних података, а неко увијек користи ту осјетљивост и привуче пажњу. Кључна ствар је да треба да се сачека 15. октобар када ће људи из ове агенције која је веома професионално организовала читав процес пописивања у Црној Гори да саопште праве податке и да се 15. октобра дискутује“, казао је Павићевић.
Додаје да је попис организован перфектно и да им критика према раду ове Владе, али попис није за критику.
„Спајић је преузео Владу само неколико дана уочи датума када је требало да почне организовање пописа. ДПС је пријетио а он је то за пар дана ријешио. Сви политички актери су прихватили да се преко тог модела реализује попис становништва. Чак и када пратите саопштења политичких партија, па чак и из ДПС-а, нема никаквих примједби за организацију пописа. Он је перфектно организован, а остаје нам да будемо мало стрпљиви да добијемо податке са пописа“, казао је Павићевић.
Када се говори о идентитету, националном и етничком, постоји једна кованица која се зове дуални идентитет, наводи Павићевић и додаје да је идентитетски осјећај премрежен црногорством и српством, живи у Црној Гори али је везан за српски идентитет.
„Ти људи се могу изјаснити и као Црногорци и као Срби. Моја је претпоставка да ће порасти број људи који говори српским језиком а питање је преливање унутар дуалног идентитета гдје ће он да иде. Да ли ка српском осјећају или црногорској особености“, казао је Павићевић.
Он наводи да постоје и захтјеви за промјену Устава и да је потребна сагласност више политичких актера.
„Имамо српски језик који је сада у службеној употреби. Јаков Милатовић је предсједник државе и каже да говори српским језиком и не крши Устав. Али постоји ситуација да ако је српски језик итекако доминантан, онда се поставља питање је ли то језик којим се говори. Има и ту једна кованица. Мој став је следећи – ако попис покаже да српским говори таква већина која показује да је српски језик број 1 у Црној Гори, онда је потребно прилагодити то стању у друштву. Ко би био против тога, он би се понашао противно стања у друштву и био би притисак“, казао је Павићевић.