Свакодневним критикама на рачун програма, за који су говорили да не постоји, опозиција покушава да наметне утисак како програми Европа сад 1 и 2 немају никаквог ефекта на животни стандард, из разлога што су поскупљења анулирала увећање зарада, каже Борис Пејовић, генералног секретара Покрета Европа сад.
,,На основу досадашњих ставова опозиције, умјесто пандемије корона вируса и сукоба у Украјини, закључак је да су програми Европа сад изазвали глобалну инфлацију и драстична поскупљења у бројним земљама Европске уније и региона, која су неријетко и већа у односу на раст цијена у Црној Гори. Дакле, по логици опозиције да се зараде у Црној Гори нису увећале, не би било глобалне инфлације и дивљања цијена широм Европске уније и региона”, наводи Пејовић у саопштењу за јавност.
По том резону, како каже, ситуација у Црној Гори, али и свијету би била много боља да су минималне зараде у Црној Гори остале на 222 еура и просјечне на нешто више од 500 еура, а социјални јаз наставио да се продубљује.
,,Динамика увећања зарада и пензија за пар еура годишње би била најефикаснија мјера убрзаног развоја и унапређења животног стандарда, можемо закључити од колега из опозиције након свега. Узимајући у обзир аргументе опозиције, грађани би вјероватно били “одушевљени” идејом да се вратимо на вријеме када је гориво било луксуз”, наводи Пејовић.
Зато је, како додаје Пејовић, разумљив циљ опозиције да плате и пензије врате на некадашње износе.
,,Колеге из опозиције имају легитимно право да убјеђују грађане да вишеструко увећање зарада и пензија, а уз паралелно смањење јавног дуга, није добар економски приступ, већ управо онај некадашњи који је из Црне Горе у иностранство иселио на десетине хиљада наших држављана. Након увећања зарада и пензија, добијања ИБАР-а и деблокаде институција, опозиција има и потпуно легитимно право да ове резултате представи катастрофалним и на основу тога затражи да опет добију већинско повјерење, како би грађани имали прилику да поново “уживају” у старим и добро познатим бенефитима”, закључио је Пејовић.