
Предсједник Скупштине Црне Горе Андрија Мандић предложио је на недавној сједници Савјета за одбрану и безбједност да се национална стратегија безбједности допуни у дијелу политичког утицаја организованог криминала и да се транснационални картели за шверц дроге прогласе терористичким организацијама. Овај предлог допуне закона би створио нова правна оружја и оснажио капацитете државних органа у борби против тероризма, сматра стручњак за безбједност Иван Пекић
,,Најављени закон о борби против тероризма могао би донијети одређене правне и оперативне предности”-сматра предсједник Интернационалне полицијске организације Иван Пекић и додаје да у пракси често имаммо ситуацију да се тероризам и организовани криминал преплићу. Истиче да Црна Гора нема посебна искуства у борби са тероризмом али сматра да постоје поједине организације које лако могу постати терористичке.
,,То је једна добра идеја коју ја годинама заговарам а то је увођење закона о тероризму јер је то, дефинитивно, област која је најмање позната у Црној Гори јер напросто никада нисмо имали ни један терористички напад нити смо могли говорити о тероризму у оном дијелу шта нам се све дешавало у земљи. Први дио који сматрам квалитетним јесте да би већа овлаштења имали полиција, Тужилаштво и Агенција за националну безбједност (АНБ) и на тај начим би лакше могли да лишавају слободе сјутра транснационалне криминалне организације које би добиле епитет терористичких организација док би на тај начин, апсолутно, имали једну сигурно већу моћ у цјелокупном систему безбједности, који би на један адекватан начин могао да се обрачуна са таквим криминалним организацијама и терористичким организацијама”- казао је предсједник Интернационалне полицијске организације Иван Пекић.
Пекић каже да би појам тероризма у новом закону требало што прецизније дефинисати јер се он дефинише на различите начине. Иако немамо званичне терористичке организације сукоби међу клановима криминалних група често нас подсјете на терористичке методе.
,,Одређене организоване криминалне групе у Црној Гори користе одређене терористичке методе за лишавање живота супарничких кланова тако да је дефинитивно повезаност тероризма и организованог криминала нешто што се прижима и кроз науку, а Бога ми, и теорију. Дефинитивно сматрам да би то био један озбиљан ударац који би био задат организованим транснационалним глупама. Аполутно пажљиво сам прочитао изјаву у којој је речено да би се тежило да се назову терористичким организацијама транснационални картели, што је, апосолутно, за једну полемику и дискусију јер немате увријежену и признату једну дефиницију тероризма која важи свугдје у свијету већ их имате на хиљаде”- казао је Пекић.
Црну Гору, такође, оптерећују и нерасвијетљена убиства из прошлости а предсједник Парпламента Андрија Мандић такође је најавио да ће ускоро са радом почети Анкетни одбор који ће се бавити случајевима политички мотивисаних убистава која су се догодила од увођења вишестраначја до данас.
,,Сматрам да дефинититивно имамо проблем. Треба окупити стручну јавност, посебно стручњаке из тих области који би могли да сјутра разматрају одређене предмете тих тешких убистава која су се десила у прошлости. Узмите у обзир да је прошао велики временски период од преко двије и по деценије за убиства и Павла Булатовића, и Душка Јовановића, и Славољуба Шћекића и многих других који су смртно страдали од стране организованих криминалних група. Опет кажем да желим да поздравим формирање анкетних одбора јер ће они, сјутра, морати да дају неке одређене помаке у таквим истрагама. Као што сам већ казао, одређени анкетни одбори који су до сада формирани и који су у прошлости радили тај посао у циљу расвјетљавања одређених убистава високих званичника нијесу дали те резултате”- казао је Пекић.
Расправа о новој националној стратегији за безбједност наставиће се на наредној сједници Вијећа за националну безбједност а, према најавама, почетак рада Анкетног одбора треба очекивати ускоро.