Покрет Европа Сад неће учествовати на најављеном сјутрашњем састанку, који је иницирао предсједник Црне Горе јер не жели да свједочи Милатовићевом прекорачењу уставних надлежности, саопштено је из те партије.
Добијање ИБАР-а најбоља је потврда да је Црна Гора на правом путу да буде прва сљедећа чланица Европске уније и то је најважнија порука коју су грађани добили из Брисела, казали су из ПЕС-а.
“Сматрамо да су политички субјекти већ показали велику одговорност према ЕУ агенди током претходних мјесеци, што је довело до деблокаде процеса. Јасан је план пута на даљем току извршавања обавеза, а политичка стабилност, коју обезбјеђује парламентарна већина, кључна је да се осигурају услови да Црна Гора до 2028. буде 28. чланица”, наводи се у саопштењу.
У том смислу извршна и законодавна власт, као носиоци кључних одлука у интегративном процесу, како се наводи, морају наставити снажно дјелованје на испуњавању европске агенде и што бржем затварању преговарачких поглавља.
“Влада има обавезу, али и институционалне механизме за коресподенцију са свим релевантним представницима субјеката међународног права, а самим тим и ЕУ. Предлог предсједника Црне Горе да окупи политичке актере на тему вањске политике и међународних односа је противан уставним надлежностима овог органа, нарушава подјелу власти и као такво само је јефтини политички маркетинг”, кажу из ПЕС-а.
Сви политички субјекти, као и Влада и Скупштина, имају довољно могућности да несметано врше комуникације и није им неопходан нити један облик посредовања, или неке међународне курирске службе у виду институције предсједника.
С друге стране, Законом о предсједнику Црне Горе, није предвиђен нити један облик комуникације сличан овом који је Милатовић замислио, што је и разумљиво јер не постоји никаква институционална надлежност предсједника државе да окупља било кога и да информише о било чему што спада у надлежност других институција. Нарочито, кад до свих сличних а и јаснијих информација, Влада може доћи вршећи и најосновније послове из домена своје надлежности.
Очекујемо да Предсједник Црне Горе прихвати чињеницу да он није шеф извршне, а посебно не законодавне власти. Такви облици вршења власти нијесу својствени нашем парламентарном систему.
У оваквој консталацији и власти и надлежности, као што видимо, нема мјеста за било какву хијерархијску, или институционалну надлежност предсједника да ,,обавјештава” било кога о било којем састанку, нарочито јер то није чинио ни у претходним ситуацијама.
У коначном, предсједник државе је већ, кроз саопштења и изјаве, цјелокупну јавност већ обавијестио о закључцима разговора са предсједником Европског савјета, Шарлом Мишелом. Поздрављамо конструктивно дјелованје свих чинилица друштва на ЕУ путу, али и позивамо на поштовање Устава.