Директор Канцеларије за Косово и Метохију у Влади Републике Србије Петар Петковић истакао је синоћ, после нове рунде дијалога на техничком нивоу у Бриселу, да је отклоњена последња препрека на путу примјене Декларације о несталим лицима, преноси Косово онлајн.
„Сада је отклоњена последња препрека када говоримо о примени Декларације о несталим особама. Имамо Декларацију, Правилник о раду и формираћемо комисију. Договорили заједничку комисију која ће пружати подршку Радној групи којом ће као и до сада председавати Међународни комитет Црвеног Крста. То је за нас посебно важно. Да није било напора с наше стране до договора не би дошло.На томе је све време Београд инсистирао, и истицали смо увек да питање несталих није политичко, већ чисто хуманитарно питање“, подвукао је Петковић.
Истакао је да је делегација Београда исистирала на важним питањима за Србе на Косову, као што су формирање Заједнице српских општина без које нема ни опстанка српског народа на Косову и Метохији и питање деескалације.
На питање да ли је добио одговор од Бисљимија, казао да је да није, већ да се Бисљими на ту тему само смијао.
„Чак и када га је Лајчак упитао да ли има одговор на пет пута постављено питање – он је рекао да мора да се консултује, као да не зна о чему је реч…“, навео је Петковић.
У том смислу, навео је да Приштину не занима нормализација односа, већ да су њени представнити ту само да се не би рекло да опструирају дијалог.
Што се деескалације тиче, поручио је да мора да престане прогон Срба пре свега са севера Косова, да престане терор Косовске полиције која се противправно налази на северу.
Петковић је пренео и да је први покренуо питање у вези са експлозијом на каналу Ибар-Лепенац, у жељи да директно суочи Бисљимија са, како је истакао, лажним оптужбама које Приштина шири о умешаности Београда.
„Питао сам га да ли осим политичких оцена, лажи и провокација има конкретан доказ. Наравно да немају доказ. Јасно је да званични Београд нема везе са тим и то смо више пута јасно рекли – да је напад директно упререн против интереса Срба на Косову“, рекао је Петковић.
Било је и речи о питању енергетике, а Петковић је обавестио Лајчака о инциденту у Брђанима, где је група Албанаца данас напала раднике „Електросевера“ који су покушавали да инсталирају електричне сатове на кућама.
„Албанци не желе да потпишу уговор са ’Електросевером’ и не желе да плаћају струју, чиме угрожавају и компанију и споразум. Од Куртијеве приче да Срби не плаћају струју, сада се испоставило да су проблем Албанци, што смо ми и знали“, назначио је Петковић.
Пренео је да се разговарало и о повратку интерно расељених на Косово.
„Инсистирамо на томе, јер је огроман број расељениих, а велики је број оних који желе да се врате у своје родне градове, села, али не постоје безбедносни услови неопходни да би Срби повратници могли да се врате, с обзиром да се највише инцидената дешава управо у повратничким насељима, посебно у Метохији. Да не говоримо о списковима осумњичених за наводне ратне злочине, што шаље поруку да Срби нису добродошли на КиМ“, рекао је Петковић.
Петковић је рекао да је, у погледу предстојећих избора на Косову, указао на веома лошу, негативну атмосферу и на то да режим Аљбина Куртија чини све да потисне Српску листу, да је прогласи терористичком, да је избаци из изборне трке.
Председник Комисије Владе Србије за нестала лица Вељко Одаловић је поводом вести из Брисела, да је отклоњена и последња препрека када је реч о примени Декларације о несталим особама, рекао да је врло задовољан што је могуће вратити се у процес примене Деларације.
,,Откада је усаглашен текст декларације, препреке није било. Препреке су биле на другој страни”, рекао је Одаловић оптужујући Приштину за блокаду, а наглашавајући да је реч о хуманитарном питању.
Навео је да је Београд био врло конструктивна страна и да није био сметња.
Одаловић каже да се формирала заједничка комисија као подршка раду радне групе, а да радна група наставља да ради по правилима.
Подсећа да је највећи број несталих и убијених Срба и осталих неалбанаца страдао после 10. јуна 1999. године, односно, после доласка 50.000 мировњака на територију на којој су они апсолутно имали сву безбедносну и сву административну структуру.
Одаловић је истакао да га брине улога Европске уније јер су, како каже, Европска унија и европски посредници у темама и по питањима по којима су преузели одговорност пуну, врло мало су учинили.
Истиче да или немају снагу, или понекад немају разумевања.
Објашњава да су претходног дана постављена сва тешка питања на косову и Метохији, од формирања ЗСО до предстојећих избора у јужној српској покрајини.
Професор Владимир Вулетић је гостујући на Јутарњем програму рекао да не верује да ће се политика Приштина према Србима променити посоле фебруарских избора.
,,Прича о Заједници српских општина, која је била део Бриселског споразума, који је требало да обезбеди будућност и стабилност у региону која би пре свега довео до економског развоја читавог региона, је са Приштином био другоразредно питање. И то говорим другоразредно питање у време пре Аљбина Куртија”, каже професор Владимир Вулетић.
Извор: Косово Онлине, РТС