Директор Канцеларије за Косово и Метохију Петар Петковић разговарао је са амбасадором Руске Федерације у Србији Александром Боцан – Харченком о насиљу које привремене институције у Приштини спроводе над српским народом, посебно на северу покрајине.
Петковић се осврнуо на догађаје од пре 11 дана, када су приштински специјалци упали у седишта Привремених органа у четири општине на северу покрајине и то у болнички круг КБЦ Косовска Митровица, у просторије Пио Фонда, Канцеларије за КиМ, Косовско-митровачког управног округа и Центра за социјални рад.
Ријеч је, како каже Петковић, о српским институцијама које би требало да буду база за формирање Заједнице српских општина, коју власти у Приштини одбијају да формирају више од 11 година, наводи се у саопштењу.
Директор Канцеларије за Косово и Метохију нагласио је да последњи догађаји воде у правцу дефинитивног протеривања српског становништва из покрајине и стварања етнички чистог Косова и Метохије, што је, према његовима речима, нескривена замисао и тежња Аљбина Куртија.
Петковић је упозорио и да је саслушавање челника српских институција показатељ кулминације бруталног гашења политичких и људских слобода српског народа на КиМ.
Он је истакао да су сви потези Приштине до сада део континуиране политике, која има за циљ нестанак српског народа са Косова и Метохије и стварање тензија и сукоба.
Петковић је скренуо пажњу на чињеницу да једино међународна заједница има начина да заустави Куртија и стане на пут његовим опасним намерама, у супротном, како је рекао, одсуство неопходних мера ће показати да Курти има подршку за политику коју спроводи.
,,Београд, упркос свему, остаје при ставу да се сва отворена питања могу решавати једино мирним путем и на томе ће наставити да инсистира, а очување мира и безбедност српског народа, највећа су брига српске стране”, закључио је Петковић.
На крају разговора, Петковић је изразио захвалност амбасадору Руске Федерације и његовој земљи на доследној подршци територијалном интегритету и суверенитету Србије и на инсистирању на поштовању Резолуције 1244 у њеном пуном облику.