
На Уставном одбору у Скупштини Црне Горе данас су саслушани кандидати Ненад Ђорђевић и Алија Бегановић за избор двоје судија Уставног суда Црне Горе. Истакли су да сматрају да тај одбор није прекршио Устав приликом утврђивања услова за одлазак у пензију суткиње Драгане Ђурановић. Ђорђевић је нагласио да би Закон о Уставном суду ваљало мијењати како би био прецизнији и са јасним правним посљедицама.
Бегановић је казао да једино Законом о ПИО престаје функција и то је једини закон који то регулише, то не чини Закон о раду. Он је мишљења да Одбор није прекршио Устав, јер ако судије неће саме да обавијесте о престанку функције онда се морало реаговати. На питање Јелене Божовић да се изјасни о иницијативи да се српски језик прогласи службеним језиком у Црној Гори одговорио је да да без обзира којој вјери и нацији неко пропадао има право да говори како сматра да треба.
Други кандидат Ненад Ђорђевић је казао да Уставни одбор одлучује о томе да ли је неко стекао услове за пензију и ви не можете прекршити закон ако сте утврдили на основу чињеница да је неко стекао услове за пензију. Проблеме је био у процедури. Да ли је Уставни суд надлежном одбору доставио да је та чињеница тачна.
Божовић је тражила мишљење Ђорђевића о условима по којима је суткиња Ђурановић отишла у пензију.
,,Уставни одбор одлучује о томе да ли је неко стекао услове за пензију и ви не можете прекршити закон ако сте утврдили на основу чињеница да је неко стекао услове за пензију. Проблеме је био у процедури. Да ли је Уставни суд надлежном одбору доставио да је та чињеница тачна. Можемо поставити хипотетичко питање, шта да Уставни суд наредних 20 година не достави ни једно такво обавјештење. Уставни одбор има право да констатује такву чињеницу. Процедура може да се не испоштује, да траје 10 година и мислим да би требало и тај Закон о Уставном суду прецизирати, значи да се зна правна посљедица ако се не испоштује процедура”, истакао је Ђорђевић.
Он је одговарајући на питање Божовић које је поставила и претходном кандидату о чланству у партијама, казао да је био члан и оснивач Нове српске демократије.
Кандидати за судије Уставног суда су, осим Бегановић и Ђорђевића, и Марко Благојевић, Горан Велимировић, Зоран Вукићевић, Нерма Добарџић, Мухамед Ђокај, Јован Јовановић, Јован Којичић, Сања Маслењак, Медина Мушовић, Милва Прелевић и Мирјана Радовић.Сједници нијесу присуствовали посланици опозиције, а предсједница Одбора Јелена Божовић констатовала је да има кворума.
Уставни суд тренутно има пет од седам судија. Огласи Уставног одбора расписани су за избор насљедника на функцији Милорада Гогића и Драгане Ђурановић, а оглас предсједника Црне Горе Јакова Милатовића је за избор судије који ће замијенити Будимира Шћепановића, који је још у Уставном суду, иако је, сходно Закону о пензијском и инвалидском осигурању (ПИО) стекао услове за престанак функције.
Према Уставу, судије Уставног суда, којима мандат траје 12 година, бира и разрјешава парламент – и то двоје судија на предлог предсједника и пет на предлог одбора.