Посланици црногорске Скупштине поново ће данас гласати о измјенама и допунама закона о унутрашњим пословима и енергетици, које је предсједник Црне Горе Јаков Милатовић вратио парламенту на поновно одлучивање.
Скупштина је те законе усвојила на сједници 17. августа, а Милатовић их је три дана касније вратио на поновно одлучивање, образлажући да предложена рјешења представљају наставак политизације институција.
Милатовић је рекао да је измјенама и допунама Закона о унутрашњим пословима уведен посебан поступак запошљавања полицијских службеника без јавног оглашавања и без кадровског плана.
Он је, говорећи о Закону о измјенама и допунама Закона о енергетици, навео да су предложеним амандманским дјелованјем уведене суштинске промјене у начину избора чланова и предсједника Одбора Регулаторне агенције за енергетику и регулисање комуналне дјелатности.
Како је указао Милатовић, Скупштина преузима директну улогу у именовању чланова Одбора, док се укида досадашња Комисија састављена од седам чланова које су предлагали Влада, Црногорска академија наука, Универзитет Црне Горе, Привредна комора и Скупштина на предлог Административног одбора.
Он сматра да је недопустиво да се кроз најављено техничко прилагођавање Закона врше суштинске промјене, тако што се мијења начин избора чланова Одбора Регулаторне агенције.
Скупштина ће сјутра, како је објављено на сајту парламента, расправљати и о Предлогу закона о потврђивању Споразума између Владе Црне Горе и Владе Француске о сарадњи у домену одбране са Техничким аранжманом између црногорског Министарства одбране и министра одбране Француске о набавци два патролна брода.
Посланици ће у четвртак поново гласати о измјенама и допунама Општег закона о образовању и васпитању, које је Милатовић такође вратио на поновно одлучивање.
Милатовић је у образложењу навео да се Законом о измјенама и допунама Општег закона о образовању и васпитању, мијења начин избора директора образовних установа, тако што се предвиђа да њих бира и разрјешава министар, умјесто школски одбор, како је то било дефинисано досадашњим законским рјешењем.
Он је оцијенио да се на тај начин процес избора директора додатно централизује, а његова транспарентност смањује, што га чини рањивим и подложним политизацији.