Меморандум о разумијевању, који су данас потписали представници Електропривреде (ЕПЦГ) и франсуске компаније Electricité de France (ЕДФ), требало би да постави оквире за дугорочни дијалог у области енергетске транзиције и нискоугљеничне технологије.
Сврха Меморандума је да се дефинише и успостави оквир за дугорочни дијалог у области енергетске транзиције, те у областима од заједничког интереса у којима би ЕДФ могао да учествује као стратешки партнер и да допринесе као пројектант, индустријски коинвеститор и оператор у области хидроенергије и, евентуално, у другим међусобно договореним областима.
ЕПЦГ и ЕДФ намјеравају да сарађују на развоју нових хидроелектрана (ХЕ) у циљу обезбјеђивања енергетске сигурности Црне Горе, примењујући најбоље међународне стандарде у области заштите животне средине и друштвених питања, технологијама и пракси.
Предсједник Одбора директора ЕПЦГ, Милутин Ђукановић, казао је да је хидроенергија један од великих потенцијала за развој Црне Горе, а енергетика дјелатност која може сигурно да буде локомотива развоја државе.
“Ово потписивање данас значи да и западне реномиране компаније позитивно гледају на идеје и ЕПЦГ и Министарства енергетике и мислим да и осјећају ту нашу посвећеност. Могу да обећам да ћемо заиста бити посвећени да се реализују ови пројекти о којима данас разговарамо”, рекао је Ђукановић на церемонији потписивања у Вили Горица.
Потпредсједник ЕДФ-а за Европу и централну Азију, Марк Жирард, казао је да су у јуну, приликом посјете премијер Милојска Спајића Француској, разговарали о томе како би ЕДФ могао допринијети развоју енергетике у Црној Гори.
“У међувремену су стручни тимови двије компаније радили на успосталвјању даље сарадње”, рекао је Жирард.
ЕДФ, како је навео, тражи и препознаје перспективе за развој пројеката у Европи, подсјећајући да већ реализује низ прпојеката у Африци, Азији и чак и у Европи.
Амбасадорка Француске у Црној Гори Anne-Marie Maskay, честитала је тимовима обје компаније на успостављеној сарадњи.
“Међусобна корисна сарадња између Француске и Црне Горе односи се на питање одбране, здравља, инфраструктуре и животне средине. Радујем се будућем развоју наше сарадње на свим пољима”, закључила је Маскаy.
Обим сарадње може бити проширен на друге области које су међусобно усаглашене између ЕПЦГ и ЕДФ.
Такве области могу обухватати пројектовање различитих фотонапонских постројења већих размјера, у вези са ХЕ пројектима, израду рјешења за складиштење енергије великих размјера као што су батерије (БЕСС) и зелени водоник, која могу осигурати флексибилност мреже и интеграцију обновљивих извора енергије.