На споменик палим борцима на Стражици у недјељу 1. децембра положени су вијенци поводом 83. године од велике Пљеваљске битке, уз присуство великог броја грађана, представника локалне управе, борачких организација из Црне Горе и делегација политичких партија, и уз пригодан рецитал, одржани пригодни говори. Вијенце су положиле делегација Општине Пљевља и Скупштине општине Пљевља. Скупу су присуствовале и положиле вијенце делегације СОБНОР-а Црне Горе, ОБНОР-а 1941-1945 Пљевља, Главног Града Подгорица, Бијелог Поља, Херцег Новог, Котора, Будве, Цетиња, Жабљака и УБНОР-а Пријепоље. Након полагања цвијећа све присутне делегације надахнутим говором поздравио је домаћин овог скупа, Миленко Јовић, предсједник ОБНОР-а 1941 – 1945 Пљевља.
Испред локалне управе скупу се обратио, предсједник Општине Пљевља др. Дарио Вранеш који је поздравио присутне делегације овом скупу и све присутне грађане.
Предсједник Вранеш је посебно истакао да данас са позиције предсједника Општине позва на помирење и на поштовање свих жртава у Другом светском рату.
,,Потребно је да на Стржици помињемо имена свих страдалих. Само нам помирење може донијети напредак. Сваком подјелом идемо на руку и старим и садашњим непријатељима”, рекао је Вранеш.
Након тога присутнима се обратио Радојица Радојевић, предсједник СОБНОР-а Црне Горе и између осталог истакао; посебан поздрав и захвалност упућујем нашим драгим домаћинима који се традиционално окупљају овдје испред овог храма слободе и обељежавају свијетле датуме из наше историјске прошлости и тиме дајући значајан допринос на наш незаборав рату и револуцији. Срдачно желим поздравити предсједника Општине Пљевља са сарадницима, предсједницу скупштине Пљеваља и све присутне делегације овог слободарског скупа.
Радојевић је даље у свом обраћању напоменуо да на овом традиционалном мјесту нашег окупљања, овђе на Стражици и данас смо се окупили да одамо дужну почаст погинулим херојима, родољубима и јунацима велике Пљеваљске битке , која је уз тринајстојулски устанак била једна од најзначајнијих операција партизанских снага у другом сведском рату на простору бивше Југославије. У јуришу на Пљевља били су борци из свих крајева Црне Горе, који вођени слободарском идејом нијесу презали да за њено остварење дају оно што је најважније – своје животе.
„На данашњи дан су борци Црногорског партизанског одреда њих око 3900, којима су се по преласку ријеке Таре придружиле партизанске чете: Пљеваљска, Бјелопољска, Пријепољска и Прибојска, јуришали да ослободе град и наставе заједничку борбу против истог непријатеља. У тој борби на данашњи дан погинуло је 236 бораца и 159 грађана Пљеваља и околине, а 270 је рањено, али град није ослобођен, што значи да је тај дан у Пљевљима крварио велики број Црногораца, Срба и муслимана. У овој и у борбама до коначног ослобођења пљеваљског краја 1945 године погинуло је 567 бораца НОР-а и 1877 грађана као жртве фашистичког терора и рата. Сви они заслужују наше поштовање, наш незаборав, дивљење и дужну пошту“. Историчари су се сложили да је Пљеваљска битка била једна од највећих операција партизанских снага на простору Југославије током 1941 године. Ово је прилика да одамо дужну пошту: Ловћенском, Зетском, Комском, Ускочко-Дробњачком, Језеро-Шаранском, те батаљонима „Бијели Павле“, „18 октобар“ и борцима Бјелопољске, Милешевске и Пљеваљске чете. Овдје у споменику на Стражици почивају народни хероји који су погинули у Пљеваљској бици: Вук Кнежевић, политички комесар Језерско- шаранског батаљона, Душан Обрадовић, командант тог батаљона, Петар Јовићевић, пушкомитраљезац из Ловћенског батаљона, Лазар Радојевић, замјеник команданта батаљона.
Зато је данас прилика, да се са посебним пијететом сјетимо њих, као и рањених бораца, али и свих других учесника битке. Овдје се у овом периоду 1941 године рађала слобода крвљу натопљена и стварали услови за живот достојан човјека. Пљеваљска битка у којој су узели учешће борци из 14. црногорских општина је најбољи примјер како се храброшћу и са поносом брани родна груда, и њена слобода.
Данас када обележавамо годишњицу славне Пљеваљске битке и када смо са поносом славили седамдесет и шест године од формирања наше организације – СОБНОР-а Црне Горе, прилика је и за изразе дубоког поштовања за све борце наше величанствене НОБ-е, за све наше претке који су изњедрили храбре и најбоље синове и кћери, који су широм некадашње домовине уградили своју младост и дали животе за нашу будућност. Зато је вјечити аманет Црне Горе: слогу и слободу треба чувати, на Европском путу треба своју историју поштовати и луче антифашизма се држати.
И на крају Радојевић је нагласио да је увјерен да ће слободарска Пљевља увијек чувати сјећање на своје погинуле антифашисте, на њихову жртву и допринос слободи, чувати историју, традицију, и увијек бити окренута будућности и убрзаном економском развоју општине а самим тим и Црне Горе. Нека живи сјећање на нашу славну НОБ-у и нека је вјечна слава и хвала свим погинулим борцима, слободарима и витезовома славне Пљеваљске битке.