Предсједник Скупштине Црне Горе Андрија Мандић отворио је јуче Четврти Парламент младих – Симулацију рада парламента за средњошколце. Овогодишња тема Парламента младих је стручно образовање. Учесници симулирају разматрање Предлога Закона о измјенама и допунама Закона о стручном образовању.
Отварајући догађај, предсједник Мандић истакао је да овај програм представља једну од најзначајнијих иницијатива Скупштине Црне Горе у циљу образовања, укључивања и оснаживања младих људи да постану активни учесници у друштвеним и политичким процесима.
„Кроз овај програм имаћете прилику да се упознате са парламентарним процедурама и праксом, почев од разматрања законодавних предлога у одборима, па све до дебате на пленуму и доношења одлука кроз гласање“, поручио је предсједник Скупштине средњошколцима.
Предсједник Скупштине је истакао да је програм доказ да Црна Гора као друштво сазријева те да млади људи који показују интересовање за функционисање институција и демократију представљају гарант боље будућности наше земље. „Вјерујем да ће искуства која ћете стећи током ова два дана оставити трајан утицај на вас. Бити у улози посланика, расправљати о важним питањима и доносити одлуке у име грађана, чак и у симулираном контексту, представља вриједну лекцију о одговорности и значају друштвеног ангажмана“, нагласио је Мандић.
У уводном дијелу присутнима се обратио и Њ.Е. Кристијан Штајнер, амбасадор Републике Аустрије у Црној Гори који је изразио задовољство присуством на догађају који пропагира образовање младих људи.
,,Овај пројекат допуњује активности које се спроводе у оквиру комуникације између парламената Аустрије и Црне Горе, који имају изузетну историју сарадње. Прије више од деценије, Црна Гора је била прва земља у региону која је увела демократске радионице засноване на моделу и уз подршку аустријског парламента“, навео је Стеинер.
„Један веома важан елемент ових радионица је добијање више информација о Европској унији. Црна Гора је предводник у приступању ЕУ, а Аустрија као непоколебљиви поборник ЕУ интеграција Западног Балкана нада се да ц́е преговори о приступању ЕУ бити закључени у врло блиској будуц́ности са Црном Гором. То жели огромна вец́ина људи у вашој лијепој земљи и приступање ЕУ је велика шанса, посебно за младе у Црној Гори“, рекао је Стеинер.
Амбасадор се осврнуо и на тему, рекавши да су висококвалитетно стручно образовање и обука предуслов за економски раст и запошљавање и важно средство за стварање могуц́ности за младе људе да виде будуц́ност за себе и своје породице у Црној Гори.
„Да би стручно образовање и обука остварили овај потенцијал, оно мора бити квалитетно, релевантно за тржиште рада и социјално инклузивно“, казао је Стеинер.
Присутнима се обратио и Јакоб Каличе, директор Аустријске агенције за едукацију и интернационализацију који је честитао Скупштини Црне Горе на иницијативи да сарађује са Аустријском агенцијом за образовање и интернационализацију.
„Наша мисија кроз образовну сарадњу је да подстакнемо размјену и сарадњу између образовних институција. Живимо у свијету који се брзо мијења, зато је важно припремити младе људе за овај свијет. Потребни су нам појединци који заједнички рјешавају проблеме и креативно и флексибилно размишљају – људи који се могу прилагодити растућој сложености у сваком аспекту живота. Грађанско образовање стога игра виталну улогу и оснажује појединце да активно обликују друштво уз унапређење демократије и људских права“, истакао је Каличе.
У оквиру данашњег радног дана, средњошколцима су у раду подршку пружили посланици Бранка Марковић, Бранимир Ненезић и Никола Ровчанин.
Овогодишњи „Парламент младих“ организује се у сарадњи са Аустријском агенцијом за образовање и интернационализацију (ОЕАД), уз техничку подршку НВО „Форум Младих и неформална едукација (Форум МНЕ)“.
Парламент младих наставиће засиједање и данас (26. новембра).