Предсједник Скупштине Црне Горе Андрија Мандић одржао је данас, током 17. Конференције предсједника парламената малих европских земаља која се одржава на Малти, излагање на тему „Климатске промјене – економска прилика за мале државе?”
Предсједник је саопштио да климатске промјене данас представљају један од најозбиљнијих глобалних изазова с којима се суочавамо, те да Црна Гора, као мала земља, осјећа ефекте ових промјена кроз промјене временских образаца, честе суше, поплаве и друге непогоде које утичу на наше кључне економске секторе, укључујући туризам, пољопривреду и енергетику.
„Управо због ових изазова, Црна Гора је одлучна да унаприједи свој одговор на климатске промјене, кроз конкретне мјере. Електропривреда Црне Горе (ЕПЦГ) игра кључну улогу у овом процесу, јер је енергетски сектор један од главних стубова наше економије, али и кључна полуга за борбу против климатских промјена. ЕПЦГ је у посљедњих неколико година предузела значајне кораке ка трансформацији нашег енергетског сектора. Главни фокус је стављен на развој обновљивих извора енергије, јер наша земља представља неописиво богатство за производњу електричне енергије. Посебно бих истакао напоре који се односе на изградњу нових соларних електрана у виду пројекта „Солари“, вјетроелектрана Гвозд 1 и Гвозд 2, као и на планове за модернизацију постојећих енергетских капацитета, прије свега прве хидроелектране у нашој земљи – Перућице кроз нови осми агрегат, како би се повећала њихова енергетска ефикасност.“ – истакао је предсједник током излагања.
Мандић је додао да је ЕПЦГ кроз пројекат Солари реализовала једну иновативну и визионарску политику „производи гдје трошиш“, која је омогућила грађанима да постану произвођачи и на тај начин зараде од производње електричне енергије на соларним електранама које су постављене на њиховим кућама. Такође, пројекти постављања соларних панела на кровове државних институција, јавних предузећа, али и бројних необрадивих предјела којих процентуално има изузетно много, посебно у централној регији Црне Горе, су почетак ширег националног програма улагања у зелену енергију.
„Што се тиче законодавног оквира, Парламент Црне Горе већ је усвојио низ закона који регулишу заштиту животне средине и подстичу коришћење обновљивих извора енергије. Наш циљ је да наставимо са унапређивањем законодавства у складу са европским стандардима, јер климатске промјене не познају границе и захтијевају глобални, али и локални одговор.“ – закључио је предсједник Мандић.