
Коментаришући потез Хрватске која је прогласила Андрију Мандића, Милана Кнежевића и Алексу Бечћића непожељним особама, шеф кабинета предсједника Скупштине Црне Горе Велимир Ђоковић казао је на РТЦГ да то показује однос те државе према њима као политичарима, а не према држави Црној Гори, иако они као функционери персонификују то. Сматра да такве ствари у наредном периоду треба рјешавати дијалогом те да Хрватска и Црна Гора треба и морају да имају добре односе.
,,Ја желим да кажем да је Црна Гора као самостална и суверена земља има право да потпуно води своју политику и доноси одлуке у интересу свом и интересу својих грађана. Морао се и требало осудити на такав начин, један такав свакако највећи злочин на овим нашим просторима и ну нашој историји. Те стога не видим ту ништа лоше са стране Црне Горе и доношења таквих политичких одлука”, казао је Ђоковић.
Сматра да нема простора за осуду, и да већ неко вријеме постоје одређене трзавице на релацији са Хрватском и ојко брода Јадран.
,,,Мислим да, ево можда и на крају је одлука њихова да наша три политичара буду овако, да кажем са њихове стране етикетирана или стављена на листу особа којима је забрањен улаз у Хрватску, показује да је то ипак био однос њихов персонално према њима као политичарима, а не према Црној Гори као држави, иако су они држави функционери па самим тим персонификују то. Мислим да те и такве ствари у наредном периоду треба рјешавати дијалогом. У том правцу изузетно цијеним позив предсједника Мандића, који је позвао предсједника Хрватског сабора или све оне представнике у Хрватском сабору које желе да имају потребу да се нешто разјасни, да дођу у Црну Гору и и самим тим показао да ми дијалогом желимо да рјешавамо сва нека евентуално отворена питања”, казао је Ђоковић.
Истакао је да Црна Гора мора да гаји добре односе са Хрватском и да двије земље треба и морају да имају што боље односе.
Када је ријеч о реконструкцији Владе, коментаре да неће имати мјеста за све министре, Ђоковић доживљава као неутемељене критике.
“Јесте ово можда Влада највећа по броју министарстава, ресора, по броју потпредсједника, али је зато ово и Влада са највећом подршком у парламенту. За ову владу је гласало 54 посланика. Ово је толико широка подршка у парламенту која даје једну стабилност, не само раду Владе, већ и комплетну политичку и општу Црној Гори”, казао је он.
Када говоримо о броју министара и потпредседника, сигуран је да ће и они сви појединачно у својим ресорима дати максималан допринос и да ће њихов резултат, како је навео, бити итекако видљив и мерљив.
,,Очекујем то већ да у наредним данима, да не кажем мјесецима, видимо. Гледао бих то са те позитивније стране, гледао бих то са стране квалитета, а не са стране квантитета. Оно што могу да кажем и да и овом приликом искажем велико задовољство што је Нова Српска демократија и комплетна листа За будућност Црној Горе, која је, не само дио побједничке коалиције од 2020. године, већ и стожер окупљања те коалиције и предводници смо били свих тих промјена, коначно дошла у прилику да буде и формално дио Владе, то јест да наше колеге, наши функционери који су делегирани да буду у влади покажу оно што они лично и што странка може да пружи и да уради за добробит грађана”, рекао је Ђоковић.
Реформа изборног законодавства према његовим ријечима јесте једна од горућих тема и јесте једна од тема која се помиње већ дуже време.
,,Сигуран сам да ће Влада, као што рекао у овом саставу и с овим квалитетом, између осталог ући и у тај процес. Подсјетићу вас да постоји већ и у Скупштини Одбор за изборну реформу који такође ради свој посао, оно што пратим јесте да тај одбор врло динамично и врло мјерљиво ради, тако да сам сигуран да и ту одлуку и ту тему коју сте ви сад поменули можемо очекивати врло брзо као једну од ријешених. Свакако у Црној Гори је потребна реформа у дијелу изборног законодавства и сигуран сам да ће и то бити врло брзо на дневном реду. Ја не бих могао да кажем кад, али сам сигуран да нећемо дуго чекати”, казао је он.
Казао је да правни тим предсједника Скупштине Андрије Мандића већ одређено вријеми раде на Закону у Скупштини.
,,Такође, што се тиче сагласан сам и Закон о Влади који би требало да буде тема у наредном периоду је неки документ који би требало Влада да донесе и да достави Скупштини, а негдје мислим да би та два закона могла да иду паралелно или један уз други или у неком блиском времену један па други”, закључио је Ђоковић.
Извор: РТЦГ