Министарство правде саопштило је да од данас у функцији Регистар починилаца кривичних дјела против полне слободе дјеце, у којем је у овом тренутку, евидентирано 98 особа.
“На основу достављених правоснажних пресуда од стране судова у Регистру починилаца кривичних дјела против полне слободе учињених на штету малољетника у овом тренутку евидентирано је 98 лица”, саопштено је из Министарства правде.
Регистар починилаца кривичних дјела против полне слободе дјеце, односно посебна евиденција, предвиђена измјенама и допунама Кривичног законика Црне Горе из јануара 2022, а почетак функционисања тог регистра је више пута одгађан.
“Министарство правде обавјештава јавност да су службеници Дирекције за казнену и прекршајну евиденцију успјешно завршили унос података у посебну евиденцију, односно Регистар за лица осуђена за кривична дјела против полне слободе учињена на штету малољетника у складу са чланом 123 а Кривичног законика Црне Горе”, саопштено је из МИнистраства правде.
Регистар садржи име и презиме осуђеног, јединствени матични број, адресу пребивалишта и боравишта, податке о запослењу, о особеним знацима, о кривичном дјелу и кривичној санкцији која му је изречена и податке о правним посљедицама осуде.
Министарство правде надлежно је за вођење посебне евиденције.
“Подаци из посебне евиденције воде се трајно и не могу се брисати. Подаци из посебне евиденције могу се дати суду, државном тужилаштву и полицији у вези са кривичним поступком који се води против лица о коме се води посебна евиденција, односно надлежној организационој јединици полиције, када је то потребно за вршење послова из њене надлежности. Осим тога, подаци из посебне евиденције могу се, на образложен захтјев, дати и државном органу, привредном друштву, другој организацији или предузетнику, ако још трају правне посљедице осуде”, саопштено је из Министраства правде.
Поред тога, државни и други органи, као и правна лица или предузетници који раде са дјецом дужни су да затраже податак да ли је лице које треба да заснује радни однос код њих, односно обавља послове са дјецом, уписано у посебну евиденцију.
Подаци из посебне евиденције могу се дати и иностраним државним органима, у складу са међународним споразумом.
“Министарство правде жели да се захвали судовима који су допринијели успешној реализацији овог пројекта. Овај пројекат представља само један од корака ка свеобухватној дигитализацији и унапређењу ефикасности правосудног система. Министарство ће наставити рад на побољшању система, а подаци којима располаже Министарство биће доступни овлашћеним субјектима”, саопштено је из Министраства правде.