У току су припреме јавног позива за 3Д истраживање црногорског подморја, а податак да у јадранском подморју има 1300 бушотина јасно указује да треба да наставимо истраживања нашег дијела подморја, казао је у интервјуу за Банкар министар рударства, нафте и гаса Адмир Шахмановић.
Навео је да би, у случају да дође до проналаска нафте и гаса један од главних пројеката био Јадранско-јонски гасовод (ИАП), јер је неопходно ревидирати и размотрити постојеће идејно рјешење и прикључење на јужни гасни коридор, који би преко ТАП-а (Трансанадолијски гасовод) и ИАП-а повезао исток и запад Европе.
“Прикључивање на Јадранско-јонски гасовод омогућило би Црној Гори диверсификацију извора енергије и омогућило валоризацију потенцијалних гасних извора у нашем подморју”, казао је Шахмановић, пише Банкар.
Као стартешки важан развојни пројекат који ће бити у фокусу рада Министарства указао је на стварање услова за изградњу ЛНГ (природни течни гас) терминала у Бару, јер би нам ЛНГ терминал омогућио приступ глобалном тржишту течног природног гаса, пружајући већу флексибилност у снабдијевању енергијом.
Министар Шахмановић је указао и да је сектор рударства дуго био у другом плану и у јавности влада погрешна перцепција да Црна Гора нема потенцијала у овој области, да је рударство само по себи штетно по животну средину и да нема никакву вриједност за заједницу, што је погрешно, јер рударство у Црној Гори има значајне развојне потенцијале.