Полиција и тужилаштво узалуд покушавају да се обрачунају са криминалом, ако суд пушта на слободу особе које се терете за најтежа кривична дјела. Само ове године испред решетака нашло се њих 40-ак.
То је саопштио министар унутрашњих послова Данило Шарановић, на додјели диплома 16. генерацији полазника полицијске академије у Даниловграду.
Евентуалне пропусте у случају Алије Баијагића, Шарановић није хтио да коментарише до окончања поступка унутрасње контроле.
Да је Вук Лалатовић осуђен за дјело које је и сам признао, а то је убиство суграђанина Ранка Вулетића, не би данас био на Инетерполовој црвеној потјерници због сумње да је шестог новембра лишио живота Цетињане Петра Липовину и Жарка Пејаковића.
Стога Шарановић истиче неопходност правоснажних судских пресуда.
,,Дакле, имамо један потпуно чист случај. Није донесена пресуда у року од три године. Пошто су и нека друга лица била укључена, могле су судије из Вишег суда да користе законито предвиђену могућност да одвоје судске поступке. Овдје је било све очигледно и било је довољно прикупљених доказа, као и признање самог извршиоца овог тешког кривичног дјела да се дође до правоснажне судске пресуде”, рекао је он.
Узалуд, каже Шарановић, полиција и тужилаштво окушавају да се обрачунају с криминалом ако Суд пушта на слободу особе која се терете за најтежа кривична дјела.
,,Оно што раде полиција и тужилаштво је 50 одсто борбе против криминала. Други 50 одсто је терет на судској грани власти која и не пориче своју неефикасност у судским поступцима. Имамо шест судија у специјалном одељењу вишег суда, од којих су чак четири се јавила на оглас за прелазак у Апелациони суд”, рекао је Шарановић.
Да ли је и које пропусте полиција направила у случају Алије Балијагића, министар није желио да коментарише до окончања поступка унутрашње контроле.
,,Оно што је сигурно јесте да нема те околности коју нећемо утврдити. Коначан циљ јесте да добијемо одговоре на питање да ли је евентуално пропуштање да спроведу одређене превентивне радње полицијских службеника могло да доведе до спречавања извршења овог кривичног дјела”, закључио је министар.
Безбједносном сектору могао би да помогне јавни позив коли би Управа полиције требало да распише за 91 полазника 16-те генерације Полицијске академије, којима су данас додијељене дипломе.
Извор: РТЦГ