
Са сједнице Бироа за оперативну координацију органа обавјештајно-безбједносног сектора саопштено је да полиција тражи шест особа због сумње да су учествовала у копању тунела испод Вишег суда.
“На шестој сједници Бироа за оперативну координацију којом је руководио министар правде и координатор Бироа Марко Ковач, а којој су поред чланова Бироа, по позиву присуствовали предсједник Вишег суда у Подгорици гдин Борис Савић и министар унутрашњих послова гдин Филип Аџић, разматрана су питања безбједности и мјера заштите објеката и просторија органа за спровођење закона, са посебним фокусом на догађај у вези депоа Вишег суда у Подгорици”, наводи се у саопштењу.
На основу прикупљених информација, истичу у саопштењу, Биро за оперативну координацију је у односу на тренутно најактуелнију тему – обијање депоа Вишег суда у Подгорици, констатовао да се ради о најзначајнијем и најопаснијем удару на институције државе и правосудни систем.
“Закључено је да је ријеч о активностима са високим нивом организације и професионализма, која је подразумијевала учешће већег броја лица различите профилације”, наводе из Бироа за оперативну координацију.
Констатовано је, наводе, да су надлежни државни органи у кратком року предузели све потребне активности на плану утврђивања свих околности и чињеница везаних за предметни догађај, као и идентификацију и проналажење лица која су учествовала у истом.
“С тим у вези, предузете активности резултирале су проналском више трагова, који ће бити предмет даље обраде и вјештачења, а уједно указујемо и да се тренутно предузимају интензивне активности на идентификацији шест лица за која се основано сумња да су учествовала у овом догађају”, истиче се у саопштењу.
Објашњавају да паралелно са наведеним активностима, предузимају се и активности на проналажењу налогодаваца овог криминалног подухвата.
“Ипак, узимајући у обзир озбиљност актуелне ситуације и могуће посљедице, сходно одредбама Закона о основама обавјештајно безбједносног сектора, Биро за оперативну координацију је указао на обавезу хитног интезивирања свих активности органа обавјештајно безбједносног сектора у циљу заштите виталних интереса државних институција”, наводе из Бироа за оперативну координацију.
Истичу да је констатовано и да је локација на којој се налази зграда у којој је смјештен Виши суд, и поред виског степена мјера физичко – техничког обезбјеђења саме зграде, веома комплексна са аспекта различитих безбједносних ризика, те да се у односу на наведено активно ради на трајном рјешавању и обезбјеђењу просторних и инфрастуктурних капацитета за потребе судских и тужилачких инстанци.