
Сједница Скупштине Црне Горе, иако првобитно најављена на Цетињу, биће одржана данас у Подгорици. Још није познато да ли ће опозиција, након истека забране присуства коју је раније изрекао предсједник Скупштине Андрија Мандић, ипак одлучити да присуствује сједницама државног Парламента.
Мандић је јуче послао писмо свим посланицима да ће сједница Скупштине бити одржана у Подгорици.
Предсједник Мандић одговорио је градоначелнику Цетиња Николи Ђурашковићу који му је у писму тражио да, сходно закључцима Скупштине Пријестонице из 7. новембра, препусти неком од пет потпредсједника да предсједавају првим редовним прољећњим засиједањем црногорског парламента.
Мандић се, у писму Ђурашковићу, захвалио на његовом писму наводећи да му је драго да је свјестан „ризичности посљедица садржине закључака које су донешене на поменутој сједници”, као и то што га је о томе обавијестио.
,,Поштовани господине Ђурашковићу, Желим да Вам се захвалим на писму којим сте ме подсјетили на околности у вези закључака који су донешени на сједници Скупштине Пријестонице Цетиње. Драго ми је што сте свјесни ризичности последица садржине закључака које су донешене на поменутој сједници и што сте ме добронамјерно обавијестили како би се те последице могле благовремено избјећи. Ризик који настаје из ових закључака првенстевно произилази из чињенице што се приликом њиховог усвајања у потпуности занемарило да је Црна Гора слободна земља и јединствена територија, те да се апсолутно игнорисала немогућност да се било ком грађанину наше земље, супротно Уставу и закону, ограничи слобода кретања и дужност обављања радних обавеза”, написао је Мандић Ђурашковићу.
Навео је и да је то тема којом би требало да се позабави тужилаштво и, како додаје, утврди ко може себи да да за право да ограничава слободу кретања било ком грађанину Црне Горе.
,,То право је загарантовано нашим Уставом. Сходно наведеном, желим да Вас обавијестим да ћу са овим Вашим ставовима упознати колеге потпредсједнике, како би у већ започетом планирању Прве сједнице Првог редовног (прољећњег) засиједања у 2025. години на Цетињу узели у разматрање и околност о којој сте ме обавијестили. Учинићу све што је у мојој надлежности како би се, поштујући Устав, законе Црне Горе пронашло најцјелисходније рјешење, којим би се спријечиле све негативне и безбједносне опасности и последице закључака који су донешени у Скупштини Пријестонице, а које сте, колико сам разумио, жељели да најавите путем Вашег писма”, стоји у писму.
Он је Ђурашковића подсјетио и на то да су „закони ове земље изнад свих нас”, те поручио да њима остаје до краја привржен,
Напоменуо га је овим писмом и на „своју дубоку наклоњеност и поштовање према грађанима и укупној симболици пријестоног града у историји наше државе и народа”.
,,Цетиње је прошло и пролази кроз тешку патњу и бол због трагедија и убистава које су га задесиле у последњих пар година, у којима су и жртве и починиоци били његови становници и грађани. Тај бол и сузе Цетиња ранили су читаву Црну Гору. Цијенећи тешку ситуацију за коју дио одговорности имају и локалне политичке структуре, пронаћи ћу рјешење за одржавање сједнице којим ћемо избјећи да редовно (прољећње) засиједање отпочне у нашој Пријестоници. Цетињу је данас, као и читавој Црној Гори, потребан мир, стабилност, разумијевање и поштовање закона и сви смо дужни да томе дамо допринос”, закључио је Мандић у писму градоначелнику Цетиња Николи Ђурашковићу.
Фигурира предлог да Скупштина поднесе званичан захтјев Венецијанској комисији (ВК) за мишљење о одлуци Уставног одбора која је довела до пензионисања судије Уставног суда и касније кризе, и да то мишљење буде обавезујуће.
Подсјећамо, Уставни одбор Скупштине Црне Горе 17. децембра прошле године констатовао је да су се стекли услови за пензионисање троје од тренутних шест судија Уставног судија и донио одлуку о расписивању огласа за избор нових.
На основу те одлуке, Скупштина је истог дана констатовала престанак мандата суткињи Драгани Ђурановић. Због одлуке Одбора опозиција није допустила одржавање сједница Скупштине.
Из владајуће већине су казали да је ДПС причом о уставном пучу покушао да скрене пажњу са процесуирања бивших функционера због криминала и успјеха Црне Горе на европском путу.
Они су опозицију позвали да умјесто деструкције пружи пуни допринос у процесу европских интеграција.