
Screenshot
Скупштина Црне Горе формирала је Анкетни одбор који ће се бавити ,,Црним тројкама”. За ову одлуку су, на данашњој сједници, којој нје присуствовала опозиција, гласала 44 посланика.
На почетку сједнице предсједник Скупштине Црне Горе Андрија Мандић је казао да је дошло вријеме послије низа корака које су предузели као нова власт да се суоче као парламент са мрачним сијенкама убистава и пребијања која су била свакодневница током владавине бившег режима.
,,Црна Гора је постала једина земља у којој криминал владао, имали су државу која им је уточиште а не затвор, створили су земљу којој су слободна мисао и борба за слободу медија значили смрт”, истакао је Мандић.
У таквој ЦрнојГори непријатељ је, додао је Мандић, био свако ко изговори слободну ријеч или одбије корумпираност.
Вријеме је, каже Мандић, да се каже доста и да се покаже Европи и свијету какав је био опаки систем. Зато је, додао је, неопходан Анкетни одбор.
Ово није пука процедура већ историјска мисао која је припала нама
,,Морамо да раскринкамо мрачну прошлост и да укаљана имена очистимо од срамоте и Црној Гори вратимо достојанство”, истакао је Мандић.
Црна Гора, каже, није више таоц мафије, плијен поклепних појединаца.
,,Данас ми пишемо нове странице њене историје, које ће свједочити да је истина неуништива. Подигнимо глас у парламенту, наставимо да радимо одлучно, како се и ради у тужилаштву, полицији, и не дозволимо да се никад више понови кроз шта је прошла ова земља”, поручио је Мандић.
Црна Гора је, каже, изабрала будућност, гдје криминалци више неће имати гдје да се сакрију осим иза решетака.
Мандић је поручио је да ће се Анкетни одбор бавити таргетирањем бошњачке и албанске националне заједнице у операцијама Лим и Орлов лет.
„Морамо се супротставити мраку који је Црну Гору држао окованом. То зло није познавало границе. Ухватићемо се у коштац са наслеђем зла. Не смијемо устукнути. Ово није борба за један мандат или закон, ово је борба за душу наше земље“, поручио је Мандић, па додао:
„Црна Гора није више таоц мафије, није више плијен похлепних појединаца који су њену будућност држали у џепу. Данас пишемо нове странице њене историје, које свједоче о томе да је истина неуништива и да часни људи морају побиједити“, истакао је Мандић.
Законодавни одбор подржао формирање Анкетног одбора
Скупштински Законодавни одбор претходно је прихватио одлуку о формирању Анкетног одбора који ће отворитуи парламентарну истрагу о афери ,,црне тројке”.
У име предлагача, Јован Вучуровић (ЗБЦГ/НСД) и предсједник одбора Драган Бојовић (ЗБЦГ/ДНП) на сједници су истакли да је ова одлука важан корак у суочавању са прошлошћу и утврђивању чињеница о нападима на неистомишљенике ранијег режима.
„Деценијама уназад су многи указивали да је црногорски режим био повезан са убиствима. Претходних година су објављиване изјаве одређених лица а због чега мислимо да је потребно прикупити сазнања о дешавањима која су претходила или услиједила током тих догађаја“, казао је Вучуровић.
У Скупштини jе, додаo је, потребно прикупити адекватна сазнања којима би се бавио Oдбор.
„Скупштина би овим дала немјерљив допринос заштити новинара и посланика али и да дамо подстрек новинарима на путу демократског оздрављења црногорског друштва. Овим се прави отклон од политике организованог криминала у државном апарату а неопходно је да сада, након промјене власти, прикупимо чињенице и утврдимо одговорности. Од немјерљиве важности је да јавност коначно буде упозната са догађајима који су за циљ имали омогућавање услова за наставак нелегалних радњи попут шверца цигарета а чији је покровитељ био бивши режим. Ово је највећа превенција да се ови злочини никада не понове“, казао је Вучуровић.
Предсједавајући Драган Бојовић подржао је ову иницијативу.
Предлогом је предвиђено отварање парламентарне истраге и формирање анкетног одбора ради прикупљања информација и чињеница о поступањима државних органа и других субјеката у случајевима политички мотивисаних убистава.
Такође је предвиђено и прикупљање информација и чињеница о околностима физичких напада и пребијања новинара и других слободних интелектуалаца од полицијских службеника познатих као „црне тројке“.
Додаје се да су се за „црне тројке“ у јавности појављивале информације да су биле задужене за пребијање политичких неистомишљеника тадашње власти.
Рад одбора, који подразумијева спровођење истраге и достављање извјештаја Скупштини орочен је на 90 дана, уз евентуално продужење рока не дуже од 15 дана.
Раније сједница није одржана због недостатка кворума. Како нам је саопштено у Парламенту, на сједници се није појавио представник Бошњачке странке.
,,Законодавни одбор није одржао 65. сједницу која је била заказана за данас, у 10:00 часова, у Бијелом салону Скупштине Црне Горе – због недостатка кворума”, саопштено је раније из Скупштине.