
У Скупштини Црне Горе одржава се прва сједница Првог редовног (прољећњег) засиједања у овој години на чијем је дневном реду су Предлог закона о потврђивању Споразума о Централноевропском програму размјене за универзитетске студије и Закон о образовању одраслих.
Посланик Нове српске демократије Дејан Ђуровић је казао да је размјена студената доприноси не само бољем образовању него и квалификацији не само студената него и оних који су на академским студијама.
,,Битно је да наши студенти након завршених студија виде и како се ради у иностранству и да стечено знање донесу у своју земљу. Наш основни проблем је што смо ишколовали велики број студената који су овдје стекли магистарска и докторска звања који су затим отишли у иностранство. Ми смо богатим земљама поклонили нашу памет, онолико колико кошта један студент, један магистар или доктор наука. Апсолутно сам за подршку образовању посебно када је у питању размјена студетата али је потребно да ти људи имају обавезу да се врате овамо са стеченим знањем. Припадници разних амбасада и њихове експозитуре у Црној Гори фокусирају најбоље студенте којима нуде понуде из иностранства на крају студија. Треба да направимо програм да наши млади људи покажу национални понос и врате се у своју земљу”- казао је Ђуровић.
Посланик Нове српске демократије (НСД) Васо Обрадовић рекао је да су „дјеци постали модели људи пуни пара који су се снашли у транзицији о којој смо причали.
,,Ми из Нове српске демократије залажемо се за увођење вјеронауке као изборног предмета. Не видим шта је спорно да омогућимо дјеци која изразе интересовање за тим, да се додатно упознају са одређеном облашћу“, изјавио је Обрадовић и додао да са стањем у образовању нико у Црној Гори не може да буде задовољан.
„Црна Гора је била у таквом стању да је добро што смо успјели да функционишемо. Први сам против да на одговорне функције, нарочито на директорске у образовном систему, долази било ко по партијској основи… Реваншизам не постоји код нас. То је ваша (опозициона) визура. Да се вратите на власт, то бисте показали у пуном капацитету. Овђе има доста позитивних елемената. Најбитније је обезбиједити квалитет и унапређење образовања. Мијењањем основних ставки, значајно је унапријеђен овај Закон. Највише ме радује дио гђе ћемо рјешењем постићи већи ниво обуке организатора наставке“.
Он је рекао да су имали недостатак андрагошких кадрова, и нагласио да се мора омогућити тржишна мобилност. Обрадовић је рекао да је важно провјеравати дипломе.




