Посланици црногорске Скупштине почели су данас расправу о набавци два патролна брода. Скупштина расправља о Предлогу закона о потврђивању Споразума између влада Црне Горе и Француске о сарадњи у домену одбране са Техничким аранжманом између Министарства одбране Црне Горе и министра одбране Републике Француске о набавци два патролна брода.
Предлог закона посланицима је образложио министар одбране Драган Краповић.
,,Ови бродови треба да дају допринос колективном систему безбједности”, казао је он између осталог.
Краповић наводи да се техничким аранжманом предвиђа да се набавка патролни бродова врши на основу комерцијалнг уговора који ће Министарство одбране сда закључи да гранцуском компанијом Kership.
,,Укупна вриједност два патролна брода неће прелазити износ од 120 милион еура са датумом испоруке 36 мјесеци од дана ступања на снагу комерцијалног уговора. Када је у питању француска страна Министарство одбране сносиће трошкове од 700 хиљада еура који ће се исплаћивати у пет годишњих рата”, рекао је Краповић.
Он је истакао да су сви услови спремни за набавку два патролна брода и да је сав пројекат одрађен транспарентно.
Предсједник Демократске народне партије Милан Кнежевић казао је у обраћању у Пленуму да већ данима имамо једну велику расправу око тога да су нарушени добросусједски односи са Хрватском посебно због Резолуције о Јасеновцу.
„Кулминација, или боље рећи коријени, су изгледа у набавци патролних бродова за Министарство одбране. Кад год смо показали неку велику забринутост за нешто, ту се скривала нека друга позадина. Чини ми се да ни она компанија White Star Lane која је била власница Титаника, није била забрнута за тај брод кад је потонуо колико је опозиција забринута за набавку патролних бродова. Једном је Абазовић када смо говорили о шверцу цигарета вриснуо – гдје су документа, а ја би сад много слабијим интензитетом констатовао да је неко узео паре“, казао је Кнежевић.
У Црној Гори све почиње са формулацијом да је неко узео паре још из периода младих у џемперима, тврди Кнежевић, и додаје да се суочава са питањем ко је узео паре и гдје су паре.
„Црна Гора је постала домовина тог питања и никако да добијемо адекватне одговоре. Изнијећу теорију гдје су паре и ко је узео паре. Све је почело са црним листама. Мјесец дана након што смо усвојили Резолуцију о геноциду у Јасеновцу, и дан након што је коалиција За будућност Црне Горе ушла у реконструисану Владу, ја сам заједно са колегама Мандићем и Бечићем стављен на црну листу. Прво што сам урадио је да сам узвикнуо попут Дритана – зашто ја? Јер сам мало личио на голмана Црвене Звијезде који је викао немојте мене ја сам Црногорац. Никако да схвате да они Црногорце и Србе туку исто. Питао сам се зашто ја, јер сам један од 81. Колега Мандић је предсједник Скупштине, на њега имају мерак, Бечић је потпредсједник Владе, али ја који сам очи искапао читајући Ивана Гундулића, Крлежу, Ковачића, Цесарића и остале, стижем на црну листу таман као онај ватерполиста Краљ, који је викао ја сам Црногорац“, казао је Кнежевић.
Њему се чини да их је повриједило нешто друго а то није резолуција о Јасеновцу, тврди Кнежевић и додаје да је неко негдје у неком приморском граду, или околини, а рецимо да се он зове Дубровник, дао обећање бившој браћи а садашњим сусједима Хрватима да ће патролни бродови бити купљени од Хрватске.
„Вјероватно је за то обећање узео неке куне, јер тада Хрватска није прешла на евро, а можда је узео и евре. Мислим да би можда могло да дође до неког вансудског поравнања да тај који је узео куне или евре да то врати. И ко је платио аванс или камату за то што је неко узео куне и евре од браће Хрвата? Андрија Мандић, Алекса Бечић и ја. Стављени смо на црне листе. Било би провидно да су одмах ставили људе из Демократске Црне Горе, али овако им је било лакше. Тако је направљена та контура. Хрвати су се наљутили на нас због Јасеновца, а изгледа да су се наљутили због патролних бродова. Више су колеге са моје десне стране кукале за Северином него за нама што не можемо да уђемо у Хрватску. Шта то има Северина а немам ја? Шта то она боље ради од мене да они више кукају за њом него за једним предсједником парламентарне странке? Није поштено да проливате онолико суза за Северином“, казао је Кнежевић.