
Дио цивилног сектора, у чије име је иступило УМХЦГ, који подржава њихов предлог који се односи на то да се измијени дефиниција јаних функционера у Закону о спречавању корупције у смислу да се јасно изузму представници НВО и социјалних партнера, односно да поменути више не буду јавни функционери. У члану 3 став 1, поменутог Закона , јавним функционерима се сматрају изабрани и именовани на јавне функције што укључује и предложене представнике НВО. По мишљењу УМХЦГ-а и оних који их подржавају то ограничава ђеловање НВО сектора, саопштио је члан Нове српске демократије Милош Спаић.
„Услов за кандидовање у радна или савјетодавна тијела која се формирају за потребе Владе или институције јесте да кандидат није јавни функционер или да није политички активан, а избором или именовањем кандидат постаје јавни функционер. Овакав пропис је сасвим логичан јер се прије избора води рачуна о непристрасности било којој политичкој структури, односно да кандидат није јавни функционер нити политички активан, а након избора кандидат постаје јавни функционер из разлога да би имао обавезу пријављивања имовине и чланства у управним структурама организација, удружења или фирми како би се избјегла злоупотреба положаја јер представници НВО сектора су представници не само оних који су их подржали већ читаве групације коју представљају у овом случају особа са инвалидитетом“, навео је Спаић.
Како додаје, на овај начин се ни у ком случају не ограничава ђеловање НВО сектора већ се доприноси транспарентности и демократизацији на начин да сви изабрани кандидати не буду пристрасни већ да раде за интерес оних које представљају без обзирана то да ли су их бирали или не.
„Битно је истаћи да се на овај начин води рачуна о борби против корупције а такође може се рећи да се у овако постављеном правним решењу по коме изабрани и именовани кандидати постају јавни функционери води рачуна о начелу транспарентности, а наведено начело подразумјева одговорност за све исказану кроз јавност података, што неоспорно доприности демократизацији Црне Горе“, истакао је он.
Спајић је навео да је ово на жалост изгледа још један покушај да се избјегне одговорност и транспарентност, а све вођено личним интересима, а под плаштом борбе за интересе особа са инвалидитетом.
„Не спорим допринос поменутог удружења постизању, надам се заједничког нам циља, да особе са инвалидитетом буду равноправни чланови друштва али то се мора радити на објективан и отворен начин, без личних интереса и без покушаја да се малверзације прикривају у личну корист. Као политичар који је између осталог представник особа са инвалидитетом а и сам припадам поменутој групацији имам професионалну и људску обавезу да се борим за реалну причу о особама са инвалидитетом и да будем заступник социјалне правде једнаке за све и стварања система гђе неће бити злоупотреба, малверзација и корупције“, додао је.
Он напомиње да подржава НВО сектор и њихов допринос, те доодаје да сарадња мора постојати али на начин који ће бити отворен, нез личних интереса, односно за добробит свих особа са инвалидитетом и уз поштовање закона.
„Нова српска демократија као једно од основних начела има борбу против корупције на свим нивоима тако да то показујемо и на овај начин“, закључује он.
Извор: Тв Адриа