Премијер Милојко Спајић истакао је данас на националној антикорупцијској конференцији коју је у Подгорици организовала Мрежа за афирмацију невладиног сектора (МАНС) да је законодавство реформисано и да су оснажени институционални капацитети за борбу против корупције. Најавио је да ће идуће године бити донијет закон о звиждачима, а унапријеђен је и систем одузимања имовине стечене криминалном дјелатношћу.
Спајић је нагласио да је ојачан статус Специјалног полицијског одјељења, а оснажена је и буџетска инспекција. Осим хапшења од стране СПО и СДТ-а, нагласио је да је и Сектор за борбу против криминала у Управи полиције остварио добре резултате.
,,У борби против корупције не смије бити недодирљивих”, рекао је Спајић.
Најавио је да ће пореска полиција почети да функционише, за почетак, у Пореској управи.
Он је подвукао да ће бити успостављени и механизми да се дође до крајњих власника фирми које послују, без обзира гдје се налазе. Нагласио је и да је застара врло важно питање, те да у наредним измјенама закона треба радити на томе да буде што дужа а АСК да има већа овлашћења.
Како је рекао, пребројане су одузете цигарете у Луци Бар и са пријатељима из Велике Британије и ЕУ спроведен је врло захтјеван подухват.
,,Уз помоћ СПО, имали смо сјајан рад Управе царина која је све то спровела. Имамо три надлежна енитета у Луци Бар, можда би неко рекао да је Лука намјерно ‘исјепкана’ да би се лакше шверцовало, ја то не кажем али указујем да дјелује да је то неефикасно управљање”, казао је Спајић.
Он је нагласио да се Црна Гора суочава са проблемом прања новца, и добро је што улазимо у СЕПА систем.
,,Видљив бенефит за грађане је што ће се много брже и лакше спроводити плаћање, али невидљив дио је ригорзна контрола која ће значајно омогућити лакше и ефикасније контроле”, навео је премијер.
Он је нагласио да је Пореска управа много потентнија него што се замишља, јер је и у САД искуство показало да је против озбиљних криминалаца често било лакше доказати утају пореза него нека друга кривична дјела.
,,Пореска полиција ће моћи да аутоматизује мале провјере, а бавиће се крупнијим случајевима. Компјутер ће радити мање провјере, а биче посебан систем за веће”, подвукао је Спајић.
Он је рекао да је појам ,,владавине права” толико излизан ових деценија да се морају нагласити поново двије ствари.
,,Владавина права је да држава сваког поједница третира праведно и поштено, а сами појединац има перцепцију да држава адекватно спроводи законе и да се закони поштују”, додао је Спајић.
Он је рекао да је баш због те перцепције јасно да се мора бескомпромисно примијенити закон по питању поријекла имовине и одузимања имовине стечене криминалном дјелатношћу.
,,Тај невидљиви врх у борби против организованог криминала је Пореска управа”, казао је Спајић.
Амбасадор ЕУ Јохан Сатлер истакао је да је борба против корупције важан изазов. Он је рекао да је за испуњавање завршних мјерила у борби против организованог криминала и корупције, у контексту преговора о приступању ЕУ, мора да се уради више.
,,Напредак у протеклој години је био добар и позитиван. Надам се да ћемо наредне седмице имати Међувладину конференцију везано за затварање четири поглавља”, рекао је Сатлер.
Он је посебно указао да је потребно имати добар закон о финансирању политичких странака, а навео је да је потребно створити предуслове за одржавање локалних избора у једном дану. Такво одржавање, рекао је, стабилизовало би политичке прилике у земљи.
,,Охрабрује именовање предсједнице Врховног суда, имао сам састанак са њом, и указовано је на снажне резултате у борби против корупције. То ће бити мјерило и гледаћемо резултате у судству и Врховном суду”, рекао је амбасадор ЕУ.
Посебно је потенцирао и План раста за западни Балкан, и нагласио је да треба примијенити мјерила да би се користила средства која је ЕУ најавила.
,,Много тога треба да се уради, поглавља 23 и 24 су алфа и омега. Оптимиста сам, добро смо почели али наравно, доказ су резултати и унапријед се радујем”, рекао је Сатлер.