Црна Гора је спремна да искористи историјски тренутак и прикључи се Европској унији, а у том процесу требало би да учествује цјелокупно друштво, поручено је јуче током састанка предсједника Владе Милојка Спајића са дипломатама из 27 држава чланица ЕУ који бораве у дводневној радној посјети Црној Гори.
„Добијање ИБАР-а је изгледало као непремостив изазов за бројне претходне Владе. Ми смо то заједнички успјели, уз вашу подршку. Знамо да је ово процес који захтијева двије стране и јако цијенимо велики допринос који нам дајете на свакодневној основи“, поручио је премијер Милојко Спајић.
Он је јуче у Подгорици примио чланове Радне групе Савјета ЕУ за проширење (ЦОЕЛА), са којима је размијенио мишљење о напретку, који је Црна Гора остварила у преговарачком процесу и даљим обавезама усмјереним на завршетак процеса и приступање ЕУ.
Премијер је казао да је добијање ИБАР-а само почетак.
„Знамо да је то минимални ниво за прикључење ЕУ. Ми са тим нисмо задовољни. Настављамо са захтјевним реформама у поглављима 23 и 24. Можете рачунати на пуну посвећеност Црне Горе владавини права, до самог краја“, казао је Спајић.
Он је најавио да ће Реформска агенда бити ускоро усвојена.
„Зацртали смо високе стандаре, поставили смо високо љествицу, јер се не плашимо изазова. Желимо да сви људи из администрације схвате да је ово остварљив циљ и да је прикључење ЕУ стварност“ поручио је премијер.
Министарка европских послова Маида Горчевић је казала да је Влада, од ступања на дужност, направила изузетан напредак у приступним преговорима, посебно када је у питању испуњавање привремених мјерила за поглавља 23 и 24. Подсјетила је на рјешавање најосјетљивијих питања из области правосуђа, што је, како је истакла, био јасан сигнал да је Црна Гора опредијељена да учини све што је потребно да убрза преговоре са ЕУ.
„С обзиром на то да наша процјена кореспондира са ставовима Европске комисије, могу констатовати да ц́е до краја године Црна Гора бити спремна да затвори најмање четири преговарачка поглавља: 7 – Право интелектуалне својине, 10 – Информационо друштво и медији, 20 –Предузетништво и индустријска политика и 31 – Вањска, безбједносна и одбрамбена политика“, казала је Горчевић.
Министарка је казала да, стопроцентна усклађеност са заједничком вањском и безбједносном политиком, коришћење еура, 80% јавне подршке чланству у ЕУ, чланство у НАТО-у, одсуство отворених спорова са сусједним државама, статус лидера у преговорима о приступању ЕУ, јасно показују спремност Црне Горе да постане сљедећа држава чланица ЕУ и на тај начин додатно допринесе даљој стабилности и снажнијим аспирацијама региона Западног Балкана ка ЕУ.
Новоименовани абасадор Европске уније у Црној Гору Јохан Сатлер је указао на значај посјета чланова ЦОЕЛЕ Црној Гори.
„Ова посјета је важна због двије главне ствари. Прва је да је Црна Гора показала да може напредовати. Био сам срећан што сам могао видјети и прије него што сам стигао у Црну Гору, да сте прошли такозвани ИБАР тест. ИБАР о владавини права, правосуђу и веома важним законима који су донесени. Зато је ово сада добар тренутак и позивам све доносиоце одлука у држави, Владу али такође и опозицију јер је чланство у Европској унији процес цјелокупног друштва, да овај тренутак искористе. Друга важна ствар је да је Европска унија спремна за нове државе чланице. Моја шефица, предсједница Европске комисије Урсула фон дер Лајен, говори о историјском позиву да се Европска унија комплетира. А то је нешто у чему Црна Гора може да послужи као примјер,“ казао је амбасадор Сатлер.
Амбасадор Мађарске Јозеф Неђеши је поручио да је политика проширења једна од најуспјешнијих политика ЕУ и да је кључно да она остане заснована на заслугама, да буде избалансирана и да буде кредибилна.
Неђеши је истакао да је Мађарска пружила подршку Црној Гори током приступања НАТО-у и да настоји да то уради и у процесу приступања ЕУ, на чему ће радити током њиховог предсједавања Унијом.
„Црна Гора жели да затвори бројна поглавља током мађарског предсједавања. Ми можемо да помогнемо Црној Гори доста у наредном периоду, међутим, морате знати да се овај успјех може остварити само заједно. Задатак и одговорност црногорских политичара, државе и политичких лидера је да очувају политичку стабилност која омогућава ЕУ да отвори своја врата Црној Гори послије дугог низа година. Важно је показати да је Црна Гора стабилна НАТО чланица која третира приступање ЕУ као национални интерес. Тражим од вас да будете партнери Мађарске у предсједавању ЕУ и осигурате да Црна Гора оствари значајан напредак у процесу приступања ЕУ“, казао је амбасадор Неђеши.
Представници држава чланица ЕУ су поздравили резултате које је Црна Гора остварила током претходних годину дана и пренијели пуну подршку за убрзање реформи како би Црна Гора испунила све обавезе и постала сљедећа чланица ЕУ. Истакли су да, осим техничке и експертске подршке, Влада и преговарачка структура могу рачунати на наставак издашне финансијске подршке из европских фондова и програма који ће омогућити да се реформе спроводе брже, ефикасније и квалитетније и да грађани осјете користи од процеса европске интеграције. Изнијели су увјерење да ће напредак Црне Горе бити подстицај за остале државе региона да убрзају свој пут према ЕУ.
У оквиру два панела која је модерирао главни преговарач Предраг Зеновић, са члановима ЦОЕЛЕ су разговарали чланови Владе и преговарачке структуре. На панелу посвећеном политичком аспекту процеса, са представницима држава чланица ЕУ разговарали су потпредсједници Владе Филип Ивановић, Ервин Ибрахимовић и Ник Ђељошај, као и министри правде и унутрашњих послова, Бојан Божовић и Данило Шарановић.
На панелу посвећеном техничком аспекту преговора, са члановима ЦОЕЛЕ су разговарали чланови преговарачке структуре, преговарачице Бојана Бошковић и Ивона Савићевић, као и шефови преговарачких радних група: Небојша Мугоша, Ружица Мишковић, Маја Јокановић, Снежана Радовић, Јелена Јоветић и Анђела Гајевић.