Тек неколико стотина радника на 1337 хектара површине (величина око 3200 фудбалских терена), брине се за милионе контејнера и стотине бродова – то је лука будућности коју у Сингапуру већ живе. На дјелу је, наизглед једноставан, а у ствари врло комплексан аутоматизовани процес видио и предсједник Владе Црне Горе, Милојко Спајић, који је након састанка са министарком за трговинске односе Сингапура, Грејс Фу, посјетио луку Туас, саопштено је из Кабинета предсједника Владе Црне Горе Милојка Спајића.
Истиче се да амбициозан пројекат за циљ има да кроз више фаза Туас постане највећа аутоматизована лука на свијету, а само за годину увећали су капацитете за 40%. Уз то су смањили емисију штетних гасова, јер се за већину послова користи енергија из обновљивих извора – до 2050. желе да лука буде карбонски неутрална.
„Ми смо мала земља и имамо ограничено домаће тржиште, али смо комбинацијом луке и аеродрома, осигурали долазак огромног броја великих компанија из иностранства, јер можемо да изађемо у сусрет готово свим захтјевима. Постали смо чвориште, а повезаност нам је омогућила да развијемо економију. Сада то настављамо употребом модерних технологија, као што је то случај у луци Туас“, истакла је током састанка министарка Фу, која је у сингапурској Влади задужена још за одрживост и животну средину.
Лука Сингапур послује у 45 земаља, на 179 локација и има 66 терминала. Ту не желе да се зауставе, казао је у разговору премијеру Спајићу извршни директор ПСА интернатионала, Онг Ким Понг.
Додаје се да су заинтересовани и за сарадњу са Луком Бар, која би могла бити слично чвориште за Балкан и шире.
„Лука у Бару није валоризована на адекватан начин, а има велики потенцијал. Жељезницом постоји конекција са земљама Европске уније, а улазимо у реконструкцију те инфраструктуре уз финансијску подршку ЕУ. Изградњом ауто-путева додатно ћемо унаприједити повезаност и тиме омогућити да се искористи пуни потенцијал барске луке“, нагласио је у разговору Спајић.
Истиче се да лука у Сингапуру и данас привлачи велики број директних страних инвестиција, а министарка Фу, објаснила је и због чега компаније воле да послују у њиховој земљи.
„Компаније имају повјерење у систем Сингапура, да се овђе све ради по правилима, да нема корупције и то је наша највећа предност. Рецимо, ако желите да радите посао у Југоисточној Азији, овђе ћете добити знање и упуства како да то почнете, зато доста великих послова региона креће баш из Сингапура“, нагласила је Фу.
Предсједник Владе, Спајић, је закључио да и Црна Гора због малог домаћег тржишта мора повећати број екстерних захтјева, а јачање владавине права промијениће слику државе у очима кредибилних мултинационалних компанија.