Шеф дипломатије Србије Марко Ђурић изјавио је да ће српски органи сарађивати са америчким ако дође до истраге о пословању фирме Џереда Кушнера, која ће инвестирати у комплекс бившег Генералштаба у Београду.
Ђурић је у интервјуу за Глас Америке одрично одговорио на питање да ли је он, док је био амбасадор у Вашингтону, имао сазнања о истрази коју о пословању фирме зета бившег предсједника САД Доланда Трампа води сенатски Одбор за финансије америчког Конгреса.
Глас Америке преноси да је демократа Рон Вајден, који предводи истрагу, навео да су званичници Србије и Албаније пришли Кушнеровој компанији “Афинити” са пословним предлозима за улагање.
Ђурић је рекао да о томе са њим нико није разговарао.
“Оно што могу да кажем је да се не мијешам у рад правосудних органа, ни српских институција, а камоли америчких, и оно што могу такође да кажем је да Србија и Сједињене Државе имају потписане споразуме и квалитетну сарадњу у области правосуђа”, рекао је Ђурић за Глас Америке.
Додао је да је америчка агенција за развој УСАИД претходних двадесет година уложила много у реформу правосуђа у Србији, додавши да ће “ако и када дође до било каквих питања на ту тему, сви српски органи бити на располагању америчким” и да ће “Србија увијек помоћи да се воде истраге”.
Србија је са фирмом Кушнеровом фирмом “Афинити” у мају потписала уговор о “ревитализацији” комплекса Генералштаба у центру Београда чији су дјелови порушени у НАТО бомбардовању 1999. године.
Уговором, који још није објављен, Србија је земљиште комплекса изнајмила на 99 година.
На простору рушевина из бомбардовања планира се изградња двије високе зграде са становима и хотелима, иако са овог објекта, изграђеног између 1955. и 1965. године није скинута заштита културног добра, због чега се томе противе стручне институције и организације.
Глас Америке преноси да је сенатор Рон Вајден у писму Кушнеровој компанији затражио додатне информације у вези са пословним односима фирме са страним инвеститорима, укључујуц́и стране владе које плац́ају тој компанији, како се наводи, стотине милиона долара накнаде за савјетодавне услуге.
Иза свега лежи забринутост Одбора да Кушнерова фирма дјелује као шема компензације дјелимично осмишљена да заобиђе федералне захјтеве за обелодањивање трансакција, као и да би могло да дође до сукоба интереса, пише Глас Америке.
Сенатор Вајден је од фирме затражио да му достави информације о инвестицијама у Србији и навео листу свега што Одбор за финансије занима.
То је прије свега списак свих појединаца и ентитета који су партнери “Афинитија”, списак свих локација у Србији које разматра за развој некретнина и опис развојних планова за сваку локацију. Одбор интересује и колико тачно у доларима “Афинити” разматра да уложи у сваки српски пројекат некретнина, као и колико сваки од партнера компаније улаже за сваки пројекат.
Сенатор Вајден тражи и детаљан опис услова свих уговора између “Афинитија” и Владе Србије о развоју некретнина у Србији.
извор: РСЕ