Студентски Парламент Универзитета Црне Горе (СПУЦГ) огласио се саопштењем за јавност поводом актуелних дешавања, које преносимо интегрално:
На самом почетку, желимо да у име Студентског парламента изразимо најдубље жаљење због трагичног догађаја на Цетињу који нас је затекао на самом почетку ове календарске године. Студентски парламент се залаже за свеобухватну и дубинску анализу узрока који су довели до различитих девијантних појава у нашем друштву, укључујући и трагичне догађаје на Цетињу. Очигледно је да коријени проблема као што су корупција, криминал, правна несигурност и социо-економске потешкоће сежу деценијама уназад. Рјешавање ових питања захтијева систематичну, стручну и политички одлучну акцију, усмјерену на дугорочне и одрживе резултате.
Не вјерујемо да се партикуларним приступом – временски или тематски ограниченим интервенцијама могу ријешити комплексни друштвени проблеми.Такав приступ не би садржао оно што је суштински важно за студентски активизам: интелектуалну, академску и научну дубину.
С друге стране, Студентски парламент Универзитета Црне Горе препознаје значај студентског активизма и слободе изражавања. У том духу, као представничко тијело свих студената УЦГ, користићемо свој институционални и демократски капацитет како бисмо подстакли актуелну али и сваку другу Владу, као и све надлежне државне органе, да кључна и горућа питања црногорског друштва ставе у фокус свог рада.
Овај напор, по потреби, може укључивати и протесте као један од легитимних облика демократског организовања.
Ипак, наглашавамо да је Студентски парламент демократска институција која одлуке доноси у складу са јасно утврђеним процедурама. С тим у вези, за доношење одлуке о укључивању Студентског парламента у било коју врсту процеса, неопходно је да се јасно утврде циљеви и принципи дјеловања, на основу којих би произашло изјашњење, односно закључак Скупштине Студентског парламента. Ово је посебно важно из разлога што Скупштину Студентског парламента чини 24 представника 19 универзитетских јединица, по правилу различитих интересовања, усмјерења и
ставова о конкретним друштвеним питањима. Наравно, све њих окупља основни циљ дјеловања Студентског парламента – унапређење положаја студената и услова студирања у нашој држави.
Истовремено, поштујемо право сваког студента да, у складу са својим увјерењима, одабере алтернативне начине исказивања ставова. С тим у вези, овим путем указујемо на чињеницу да смо са неформалном групом студената ,,Камо сјутра” имали интензивну комуникацију у вези са организацијом протеста који је био организован са циљем да укаже на проблеме сексуалног и других облика насиља, прије свега у образовном систему. Том приликом, колегама су тражени одређени одговори, управо везано за природу и циљеве тог протеста, као и за планове будућег дјеловања, а за које сматрамо да морају бити основа за предузимање било какве заједничке активности.
Упркос чињеници да нисмо добили све одговоре, чланови руководства актуелног сазива Студентског парламента су у лично име присуствовали протесту који је одржан крајем децембра ове године, те на тај начин својим личним примјером показали шта мисле и како се одговорно односе о кључним захтјевима који су изнијети у оквиру тог протеста.
За сваки протест и сличне врсте активности, увијек инсистирамо на усвајању јасних одговора, посебно у правцу начина укључивања, улоге Студентског парламента, као и значаја за цјелокупну студентску популацију. Потцртавамо важност оваквог приступа, јер без таквих, јасних начела, заједничке активности могу да промијене основни фокус, а што се и десило у међувремену. Тако долазимо у стање повећаног ризика од злоупотребе студентских протеста у циљу испуњавања појединих политичких агенди и интереса. У конкретном случају, у којем је као повод за заједничко дјеловање узет трагичан догађај на Цетињу, посебан обзир је обавезан из пијетета према жртвама,
али и због саосјећања према њиховим најближим.
У случају испуњења овог ризика, сусријећемо се са великом опасношћу стварања дубоких пођела унутар ионако малобројне студентске популације у Црној Гори, што може довести до стварања додатног проблема у креирању критичне масе и студентске солидарности и кохезије, а што као Студентски парламент не смијемо дозволити.
На крају, истичемо да наш примарни циљ остаје јачање студентског гласа кроз институционалне механизме, уважавајући принципе транспарентности, солидарности и друштвене одговорности.
Желимо, по сваку цијену, да избјегнемо опасност стварања дубоких пођела унутар ионако малобројне студентске популације у Црној Гори.
Наставићемо да пратимо друштвена дешавања, саслушавамо аргументе свих страна и предузимамо мјере које су у најбољем интересу студената, доследно нашим основним вриједностима”- каже се у саопштењу Студентског Парламента Универзитета Црне Горе .