Врховно државно тужилаштво тврди да је пресуда Европског суда за коришћење СКY преписке као доказа обавезујућа само за чланице Европске уније. Истовремено, адвокат, Митар Шушић, сматра да коначно мишљење треба да дâ Врховни суд, како би постојао јединствени став.
Европски суд правде је закључио да се криптоване поруке са апликације СКY, које је пресрела држава у којој се не води судски поступак, не могу користити као доказ. Међутим, из Врховног државног тужилаштва наводе да је одлука суда обавезујућа само за државе чланице Европске уније.
,,Наведеном пресудом тумаче одредбе Директиве 14/41 којом се регулише примјена Европског истражног налога, што значи да је пресуда примјењива само на државе чланице Европске уније, самим тим не и на Црну Гору”, наводи се у саопштењу ВДТ.
Црна Гора је у обавези да примјењује Европску конвенцију о међународној правној помоћи, на основу које су и прибављени докази који се односе на СКY ЕЦЦ комуникацију.
Шушић каже да је неопходно да коначан став о СКY преписци као доказу да Врховни суд.
,,Ова пресуда се не односи ни на шта конкретно у Црној Гори и није примијењива. То је просто пресуда Европског суда, правде који не рјешава конкретне предмете већ се бави усаглашавањем правних тековина ЕУ са државама чланицама”, сматра Шушић.
Мишљења грађана око СКY апликације су подијељења.
,,Мислим других извора немамо да докажемо нешто”, ” Мислим да све што се донесе да треба да се поштује јер ако мислимо да уђемо у ЕУ”, “Не треба”, “Треба”, неки су од коментара анкетираних суграђана.
Док из ВДТ-а остају при ставу да је СКY преписка законит доказ, Шушић пак сматра да она не може бити главни доказ.
,,Сматрам да се може користити као доказ, али да се њој не може заснивати осуђујућа пресуда, већ та комуникација мора бити покријепљена другим материјалним траговима; заплијењеним телефонима, пронађеним тијелима”, наводи Шушић.
Врховно државно тужилаштво не оспорава право бранилаца да бирају стратегију за одбрану својих клијената, те ће, у складу са законом, како закључују у саопштењу, наставити да сва правна питања рјешавају искључиво на институционалном нивоу.