
Одустајање полиције од прекршајног поступка против новинара Брана Мандића показује да су државни органи немоћни у спровођењу закона, поручио је адвокат Митар Сушић поводом текста “Полиција одустала од прекршајног поступка против Брана Мандића”.
“Последња одлука Управе полиције којом је одустала од раније поднијетог захтјева за покретање прекршајног поступка против грађанина Мандић Брана, нажалост показује да су државни органи немоћни у спровођењу закона и да – ако сте довољно безобразни и упорни, сваки безобразлук може да прође некажњено”, рекао је Шушић у реаговању.
Како је казао, одмах након што је грађанин Мандић закукао у јавности, објашњавајући да није безобразан и неваспитан, већ само турбонадарен и слободорјечив, услиједила је, каже Шушић, агресивна кампања идеолошко-грађанистичког интелектуалног и моралног талога друштва, који је, како сматра, заглушујућом галамом, нажалост успио да спријечи државне органе да раде озбиљно и одговорно, а појединце у тим органима навео на вршење кривичног дјела.
“Које околности предметног случаја су се промијениле да би полиција, након медијске офанзиве звезда гранта и центара немоћи, упркос чињеници да је претрес пред судом заказан, напрасно промијенила одлуку – питање је за особе из Министарства културе и Управе полиције које погрешно сматрају да ће им недостатак личног интегритета бити надомјештен симпатијама НВО сектора”, истакао је Шушић.
Каже да штета која се оваквим поступањем прави правној сигурности и интегритету државних органа је немјерљива те да представља јасан сигнал да постоје грађани са посебним правима који могу бити аболирани само ако су у прилици да направе довољно буке у јавности.
“На крају – оваквим поступањем Управа полиције је нанијела штету и самом окривљеном, чији заштитници су се у јавности клели у праксу Европског суда за људска права и слободу новинарства која сеже до неслућених висина несојлука, па је овом инфантилном реакцијом, полиција заправо онемогућила интелектуално-морални талог да своје ставове супериорно докаже на суду. У том смислу, ово бјежање са правног бојног поља окривљеног Мандића и његове идеолошке хунте, доживљавамо као правну побједу и са те стране имамо разлога да будемо задовољни лично, али смо ипак бескрајно забринути за друштво у којем окривљени наређује полицији како да поступа”, додао је Шушић.




