Црна Гора ће, према оцјенама стручњака, морати да отвори тајне досијее ако жели да уђе у Европску унију, а то питање биће највјероватније постављено одмах након добијања ИБАР-а.
,,Подацима из тајних досијеа данас је могуће приступити само путем Закона о слободном приступу информацијама, осим у случајевима када документа носе ознаку тајности, казао је на Градској Тв адвокат Митар Шушић.
„Сви злочини заслужују да буду истражени и свака ликвидација која је извршена у име било које власти и било ког режима треба да буде објелодањена, јер ако је урађена са разлогом, ако је неко заиста заслуживао казну у том тренутку, онда то треба да буде у сврху генералне превенције видљиво свима“, сматра Шушић.
Такође, уколико је неко, како каже, злоупотребљавајући институционалну моћ, у неком тренутку лишавао се политичких непријатеља, треба да се зна.
„У том случају треба да буде објелодањено како би служило као наук будућим системима и будућим генерацијама“, казао је Шушић.
Додаје да у Црној Гори, и поред постојања законског основа, постоји проблем што се прије десетак година није могло доћи у посјед тих података.
„Чињеница је да је у Црној Гори, до прије три године, постојао континуитет власти од четрдесетих година прошлог вијека па све до 2020. Уз све промјене назива, идеологија, персоналне промјене, то је иста матрица владања у смислу жеље за очувањем власти“, истакао је Шушић.
Сагласан је да се ти досијеи морају учинити доступним јавности на прави начин.
„Закон о лустрацији у овом тренутку, након протока времена на који би се та лустрација требала односити, прилично губи смисао. А што се тиче обештећења, опет је питање до које сфере и до које године, којег логора досећи. Јер, опет ћемо ући у неку дискриминацију зато што није Голи оток био једини злочин“, истакао је Шушић.
Извор: Градска РТВ