Управа полиције Црне Горе упозорила је, уз апел родитељима, на појаву глобално популарног ТикТок изазова под називом ,,Летећи Супермен”, који је забиљежен и у државама региона.
Посебно забрињава чињеница да овај изазов дјеца могу изводити на различитим мјестима – у школским двориштима, парковима, или чак на улицама, гдје не постоји адекватна контрола или заштита – наводи се у полицијском саопштењу.
,,Упућујемо апел родитељима да са дјецом разговарају о опасностима, насиљу и самодеструктивном понашању које подстиче поменути изазов, као и све друге, сличне активности на друштвеним мрежама. Даље, неопходно је надзирати онлајн активности дјеце и едуковати их о одговорном коришћењу интернета и друштвених мрежа – закључено је у саопштењу полиције, пренио је портал РТЦГ.
У државама региона већ су забиљежени, наводи се у саопштењу УП инциденти у вези са трендом ,,Летећи Супермен”.
Најмање осморо деце из Бањалуке и Лакташа повријеђено је у ,,Супермен изазову” са друштвене мреже ,,Тик-ток”.
У изазову ,,Летећи Супермен”, који промовише друштвена мрежа Тик-ток, двоје деце укрсти руке, док им треће скочи на руке, након чега га бацају у ваздух. Баш у тој игри ученица Основне школе “Свети Сава” из бањалучког насеља Лауш поломила је обе руке, каже директор Мирослав Попржен.
Међу дјецом се појавио се нови, до сада можда и најопаснији тренд са Тик-Тока! Малишани се такмиче ко ће петарду дуже држати у устима! Петарде на црно купују малолетна деца, дечаци углавном, а последице нестручног руковања пиротехником са собом носи и више него опасне, често доживотне, последице.
Управник Клинике за дечију хирургију Института за здравствену заштиту Мајке и дијете проф. др Александар Влаховић упозорава да не страдају само они који бацају петарде, него и они који су у окружењу.
,,Током коришћења пиротехничких средстава деца петарде држе близу лица, те тако настану и повреде које често могу да буду доста тешке и да угрожавају чак и виталне функције код повређених. Ми смо у пракси имали стварно безброј неких случајева који су били и бизарни или необични. Имате дечије игре, ко може дуже да држи петарду у устима, ко може неком да стави петарду у џеп. Деца нису свесна да повреде могу бити опасне, да могу остати без делова тела… И, наравно, околина страда уколико су та пуњења велика, уколико су те петарде јаке. Бацање једних од стране неког на другаре или на некога ко је у околини, ту су оштећења слуха која су такође доста честа”, напомиње проф. др Влаховић.
За дјецу је виртуелни свет постао реалност, зато често не размишљајући о последицама постају део опасних изазова са друштвених мрежа. Додатни проблем представља притисак вршњака, али и жеља за припадањем модерном друштву, објашњавају стручњаци.
Родитељи су забринути. Упркос ограниченом коришћењу мобилних телефона и праћењу садржаја који деца гледају на интернету, изазови су све присутнији.
Уместо забране, кажу стручњаци, боља опција је контролисати садржај који деца гледају на друштвеним мрежама и указивати им на ризична понашања, попут последњег у низу изазова.