
На територији Подгорице према мојој процјени постоји преко 500 нелегалних привремених објеката, а колико је стваран број њих утврдиће контрола коју ће у наредном периоду спровести Секретаријат за комуналне послове, Комунална инспекција и Комунална полиција, саопштио је Андрија Бабовић, в.д. секретара. Он је навео да у Подгорици влада хаос у комуналној ђелатности јер је, како је навео, свако радио шта је хтио.
“Секретаријат за комуналне послове издаје урбанистичко-техничке услове. Странка мора да има папир којим доказује својину. Након тога странка плаћа таксу и након што је плати Секретаријат издаје урбанистичко-техничке услове. У појасу гђе је то потребно неопходно је и одобрење главног градског архитекте. Након што се заврши ова процедура, Комунална инспекција излази на терен да провјери да ли странка има сву документацију. Странка не може изградити привремени објекат прије него што Комунална инспекција обави контролу документације”, саопштио је Бабовић за “Дан”.
Након што Комунална инспекција утврди да је папирологија исправна, како је навео Бабовић, инспекција доноси рјешење које прослеђује Управи локалних јавних прихода како би наплатили таксу.
“У пракси имамо преко 50 процената нелегално постављених привремених објеката, што је број од преко 500. Комунална инспекција није излазила на терен и људи су постављали привремене објекте што је довело до хаоса у комуналној ђелатности. Планом и програмом о постављању привремених објеката је дефинисано како морају изгледати привремени објекти. Већина њих излази из габарита. Дешавало се да грађани поднесу захтјев за издавање УТУ тек након што изграде објекат и онда су вакум пеирод када није било секретара користили да кажу да су поднијели захтјев и да чекају одговор. У суштини нико није поштовао процедуру, а ми ћемо заједно са Комуналном инспекцијом и Комуналном полицијом утврдити који је то број објеката. Поступићемо по закону”, рекао је Бабовић.
Андрија Бабовић указује да највише нелегалних привремених објеката има када су у питању баште локала.
“Грађани су подносили захтјеве за башту од 30 квадрата, а на крају направе 120 квадрата. Због тога је Град губио велику количину новца. Зашто Комунална инсекција није радила свој посао то је питање за њих”, рекао је Андрија Бабовић.