
Премијер Србије Милош Вучевић изјавио је данас, поводом наредбе која је стигла Државној агенцији за истраге и заштиту (СИПА) у Сарајеву од Судске полиције Суда БиХ за асистенцију при привођењу председника Републике Српске Милорада Додика, премијера Радована Вишковића и председника Скупштине Ненада Стевандића да се нада да ће бити довољно разума и да нико неће покушати да ухапши највише руководство Републике Српске, јер би, како је истакао, то био пут ка грађанском рату.
,,Надам се да ће код њих бити довољно разума да неко неће покушати заиста да ухапси Додика, Вишковића и Стевандића. Јер то су лица која чува МУП Републике Српске. То је пут ка грађанском рату”, истакао је Вучевић на ТВ К1.
Вучевић је напоменуо да постоје, наравно, и они који су политички изнад Сарајева.
,,Апсолутно, то је свима јасно. Постоје они који су покровитељи свега тога што се ради”, навео је Вучевић.
Он је рекао да неки желе да ми будемо и у Србији на ивици грађанског рата и да није никакво чудо да се то прелива и на Републику Српку, као и да се онда поставља питање да ли смо ми свесни свега тога и да ли разумемо шта нам се дешава.
,,И да ли се ми спремамо да то избегнемо, односно да можемо да реагујемо на такву могућу ситуацију или смо заокупљени сопственим проблемима и урушавањем сопствене државе, не водећи рачуна о ономе што нам се дешава у комшилуку, не водећи рачуна о ономе што се дешава у делу нашег народа, а тиме је и немогуће да се не прелије или не осети у Србији”, нагласио је Вучевић.
Наредбу за привођење Додика, Стевандића и Вишковића издало је Тужилаштво БиХ које такође, као ни СИПА, више није надлежно на територији Републике Српске.
Вулин: Неће бити дозвољено привођење Додика, Вишковића и Стевандића
Потпредсједник Владе Србије и сенатор Републике Српске Александар Вулин рекао да је Србија довољно јака и да неће бити дозвољено привођење највиших званчиника Републике Српске по налогу вануставног Тужилаштва БиХ.
Вулин је напоменуо да Бања Лука није Загреб 1941. године, па да дочекује Нијемце цвијећем, већ најавећи град Републике Српске који не може да прихвати да долази неко са стране и хапси предсједника Републике Српске Милорада Додика, премијера Радована Вишковића и предсједника парламента Ненада Стевандића.
,,Како ви мислите да се то деси? Наравно, ово није случајно, јер Србија сада треба да буде везаних руку, да се бави уличним насиљем, онима који протестују, блокирају, не дају деци да иду у школу и буде заузета сама собом – навео је Вулин.
Он је оцијенио да налог вануставног Тужилаштва БиХ да буду приведени Додик, Вишковић и Стевандић представља наставак освете Додику и Србима, те да је то и покушај ЕУ да се врати као велика сила на Балкан, пошто је више нико ништа не пита у свијету.
,,Ово сада што је Тужилаштво урадило наставак је освете Милораду Додику. Није то суђење, то је освета, као што је Хашки трибунал био освета Србима, а не суђење, ово је ово је освета Милорад Додику и освета Србима – сматра Вулин.
Он је указао да велике силе морају да рјешавају конфликте, па чак и када изазову те конфликте, а да Унију у Украјини више нико ништа не пита, ни на Блиском истоку, Кина и не зна да постоје, Русија се бави Америком, а Америка се бави Русијом.
,,Једино што остаје ЕУ је да се бави Балканом, нама. Зато подржава Шиптаре да нам отму српске гласове /на Косову и Метохији/. Зато се веома плашим онога што се дешава Републици Српској – рекао је Вулин за ТВ ,,Пинк”.
Према његовим ријечима, то траје већ дуже вријеме, а “обојена револуција” је увијек хибридни рат и увијек долази са више страна, а не случајно.
,,Суђење Милораду Додику, отимање гласова Српској листи, санкције и протести у Србији… и све у истом тренутку и “случајно”. И “случајно” подржи то Загреб, Сарајево, Приштина и опозиција Црне Горе. И случајно насиље, и случајно све више дешавања на улици и у парламенту Србије – навео је Вулин.
Милош Вучевић и чланови Владе Србије положили су данас вијенце на мјесту на коме је извршен атентат на некадашњег председника Владе Србије Зорана Ђинђића прије 22 године.
Поред премијера полагању венаца су присуствовали и чланови и министри Синиша Мали, Ирена Вујовић, Дубравка Ђедовић Хандановић, Маја Поповић, Дејан Ристић, Немања Старовић, Ненад Поповић, Новица Тончев.
Ђинђић је убијен у атентату 12. марта 2003. године, на улазу у зграду владе, а имао је 50 година.
Извор: Тв К1, Тв Пинк