Предсjедник Србије Александар Вучић састао се са замјеником америчког државног секретара за управљање и ресурсе Ричардом Вермом. Разговарали смо о успостављању стратешког дијалога који ће подићи на виши ниво односе наше две земље, рекао је Верма. Он је подвукао да санкције НИС-у нису усмерене против Србије, већ против Русије. Председник Вучић је нагласио да иако Србија није мета, санкције су свакако лоша вест. Друга лоша вијест је да од данас због више силе, не можемо да рачунамо на гас из Азербејџана, рекао је Вучић.
“Добили смо информацију од наше азербејџанске браће и пријатеља, да због више силе, због проблема које имају, од данас не можемо више да рачунамо на 1,7 милиона кубних метара гаса, који нам је долазио сваког дана”, каже Вучић.
Што значи, да вам преведем на српски језик, драги народе, ми ћемо од данас почети да много више и озбиљније трошимо наше резерве, напомиње председник.
Говорећи поново о санкцијама НИС-у, у склопу ширих санкција свим ентитетима повезаним са руским интересима и капиталом, председник Србије је исткао да Москву неће много погодити конкретне санкције против Нафтне индустрије Србије.
,,Русе ће много више погодити неке друге санкције него ове, јер су ту и танкери и значајнији ресурси у неким другим земљама. Не могу да кажем хвала за санкције, али могу да кажем хвала за то што сте нас саслушали и били спремни да појасните неке ствари”, поручио је Вучић после разговора са Вермом.
Истакао је да су послали конкретна питања и да у наредним данима очекују одлуке.
,,Ми морамо прво да још најмање седам до 10 дана разговарамо са Американцима, да видимо шта је тачно садржај целог пакета санкција, да бисмо могли да се обратимо Русима и да разговарамо после тога са њима око тога шта нам је чинити. Има нејасноћа. Молио сам да нам рокови буду флексибилнији. Ако будемо морали да платимо цену, платићемо, али да отимамо нешто, никако”, истакао је председник Србије.
Исткао је да је циљ Србије да у 2025. буде најбрже растућа економија у Европи.
“Имамо Експо 2027. године и наша земља мора да буде у потпуности промењена до 1. децембра 2026. године – у смислу инфраструктурног напретка, научно-технолошких паркова, развоја економије, даље реиндустриализације, вештачке интелигенције и ИКТ сектора. Дакле, све мора да изгледа другачије и у потпуности ћемо бити посвећени томе”, рекао је председник Србије.
Председник Србије је истакао да ће са Вашингтоном покренути тему стратешког дијалога.
Ричард Верма изјавио је да је са председником Србије Александром Вучићем разговарао о санкцијама НИС-у. Истакао је да су оне уперене против Русије, а не против Србије.
,,НИС је једна од две хиљаде фирми. Циљ је да се из њих уклони власништво Русије у власничкој структури и причали смо са председником како да ову промену власничке структуре уведемо. Неће бити никаквих економских последица по Србију уколико се уклони руско власништво у фирми”, рекао је Верма на конференцији за новинаре.
Како је рекао, очито је да Русија не улаже у будућност Србије, јер се то показало с обзиром на то да она профите које добија од НИС-а не користи за то.
,,САД остају приврежене подршци пута Србије ка ЕУ. Веома ми је драго што имам уприлику да посетим Србију и да се сложим са председником да треба да покренемо овај стратешки дијалог и да наши односи иду даље. Велики сам оптимиста по питању правца кретања и куда иду наши међусобни односи”, поручио је Верма.
Верма је навео да је у посети Србији због партнерства у вези са много тема и широким спектром тема о којима су разговарали како би се учинио напредак у европским интеграцијама и обезбедило да Западни Балкан буде у миру и стабилности.Вучић је синоћ изјавио да је Србија суочена са тешким и озбиљним санкцијама које су САД увеле НИС-у, које траже потпуни излазак руског интереса из те компаније.
Извор: РТС
Фото: Косово онлајн