Нова српска демократија (НСД) Покрет Европа сад (ПЕС) и Уједињена Црна Гора (УЦГ) подржале би у Скупштини формирање Анкетног одбора који би се бавио евентуалним пропустима и злоупотребама у полицијској акцији ,,Орлов лет” из 2006. године, преноси РТЦГ.
Предсједник Одбора за људска права и слободе Јован Вучуровић (НСД) сматра да свако кршење људских права мора бити санкционисано и на то се не смије ћутати.
,,Ово је било класично шиканирање и тортура над људима, и неко за то мора одговарати, па и да се све провјери кроз анкетни одбор. ,,Орлов лет” је био један од примјера на који начин се ДПС обрачунавао не само са политичким противницима, него и са читавим народима, са свима који су били сметња диктатури једног човјека”, казао је Вучуровић , посланик Нове српске демократије.
Како каже, исто овако малтретирани су Бошњаци.
,,А подсјећам посебно на дугогодишњи прогон српског народа, на монтиране политичке процесе попут државног удара, и друго. Дакле, ако хоћемо као држава да напредујемо сто брже ка ЕУ морамо да санкционисемо све оне који су кршили људска права читавих народа и грађана”, каже Вучуровић.
Члан Одбора за људска права Тонћи Јановић (ПЕС) истиче да се као члан тог тијела чврсто залаже за принцип да сва лица која прекрше закон, а посебно они који су учествовали у формирању криминалних или терористичких организација, морају одговарати пред судом правде, али да је једнако важан аспект правде и поштовање људских права.
Посланик Уједињене Црне Горе (УЦГ) Владимир Добричанин каже да као члан поменутог одбора нема проблема са формирањем било ког скупштинског анкетног одбора који би се бавио било каквим кршењем људских права.
Акција “Орлов лет” одиграла се 9. септембра 2006. године, дан пред парламентарне изборе, прве након обнове црногорске независности. У тој операцији, ухапшено је 17 осумњичених за планирање терористичких акција на дан избора. Полиција је на подручју Малесије тада ухапсила чланова групе осумњичене да је планирала да ,,угрози уставни поредак и безбједност Црне Горе”.
Сви оптужени за тероризам и оружане побуне који су ухапшени у акцији правоснажно су проглашени кривим и осуђени на затворске казне од двије и по до шест и по година, односно укупно на 51 годину затвора.
Седморица црногорских, албанских и америчких држављана који су ухапшени у тој акцији тужили су државу Црну Гору пред Судом у Стразбуру јер их је, како су навели, полиција мучила и малтретирала. Суд у Стразбуру је 2015. пресудио у њихову корист и обавезао државу Црну Гору да их обештети.
Извор: РТЦГ