,,Коалиција ЗБЦГ као трећи најјачи политички блок има своје услове. Они су јасни: поштовати вољу грађана и побједнике избора 30.августа 2020.године, каже, између осталог политички аналитичар Бојан Панаотовић.
С друге стране, партије мањинских народа које су углавном биле у коалицији са ДПС-ом не желе представнике српске коалиције у Влади. Дио партија укључених у разговоре око састава нове Владе сматра да Влада са 41 послаником неће бити стабилна.
Констултације о избору мандатара за састав нове владе Црне Горе требало би да буду завршене данас на Цетињу, гдје ће бити одржан наставак консултација предсједника Црне Горе Јакова Милатовића са представницима Уједињене Црне Горе, Албанске алтернативе и Демократског савеза Албанаца око избора мандатара за састав Владе Црне Горе.
Након што заврши консултације, предсједник према уставним овлашћењима, треба да именује мандатара за састав Владе. То треба да буде представник политичке странке или коалиције која га је убиједила да има већину у парламенту. У начелу, све политичке странке након консултација саопштиле су јавности да то мјесто припада ПЕС-у као најјачој политичкој групацији на предходним изборима, тј. највјероватније њеном лидеру Милојку Спајићу.
Међутим, ни након скоро два мјесеца од завршетка парламентарних избора, а мјесец дана од званичних резултата јавности и даље није познато ко би могао да чини будућу Владу и како би она могла да изгледа. Политички аналитичар Бојан Панаотовић сматра да тренутна ситуација по питању састава Владе није баш најјаснија.
,,Ситуација није политички бистра и прецизна као што би било оптимално. То кажем зато што би боло најбоље да је Спајић приложио списак од 41 посланика у народној Скупштини. Тог списка нема, већ имамо више начелне подршке, разумијевање и сличнo”, казао је Бојан Панаотовић.
Панаотовић сматра да тек предстоје озбиљни разговори око састава владе и да је добро што је ПЕС проширио списак учесника преговора.
,,То су странке које су биле лучоноше борбе против бившег режима. Странке мање бројних народа добро је да буду у будућој Влади али није добро након вишегодишње сарадње са ДПС-ом да се представљају као ,,морални патријарси и да се одређује ко може ако не може да уђе у Владу”.
Из политичких комбинаторика којима руководи ПЕС за сада се чини да су једино искључени ГП Ура и коалиција окупљена око ДПС-а.
Сви остали политички конституенти су дио приче око састава нове Владе. Међутим, ни црногорском предсједнику ни будућем мандатару задатак који је пред њима неће бити лак.