
Црна Гора интензивно ради на испуњавању свих обавеза и реализацији кључних реформи, како би затворила сва преговарачка поглавља, казао је на Градској РТВ главни преговарач Црне Горе са Европском унијом Предраг Зеновић.
Упозорава да се блокада рада Скупштине може одразити на динамику затварања поглавља, па је апеловао на политичке актере да консензус успоставе око европског пута.
Црна Гора ће највише посла, до уласка у Европску унију (ЕУ), имати у наредној години, када се очекује и затварање највећег броја поглавља.
„Међутим, у овој години ми ћемо имати значајан број поглавља која ће бити затворена у оквиру пољског, затим данског предсједавања ЕУ, тако да ми очекујемо најмање двије међувладине конференције на којима ће Црна Гора бити у прилици да затвори она поглавља која ће до тада бити интерно спремна“, истакао је Зеновић.
Поред кључних Поглавља 23 и 24, Зеновић је додао да је најзахтјевније 27 – које се односи на животну средину и климатске промјене.
„Дакле, Европска унија види себе као климатски неутралну до 2050. године. Софијска декларација предвиђа један сличан циљ кад су у питању државе Западног Балкана. У том погледу, то је једно веома скупо и захтјевно поглавље, које захтјева у свим областима, дакле и када је у питању квалитет ваздуха, квалитет вода, наравно и кад је у питању цијела ствар са ТЕ „Пљевља“, будући да је и њен вијек трајања орочен, ако желимо да будемо дио система који је климатски неутралан до 2050. године“, казао је Зеновић за Градску.
Нагласио је да се блокада рада парламента може одразити на амбициозну динамику затварања поглавља.
„Наравно, однос владе и парламента, тај механизам мора функционисати беспрекорно. Ми бисмо могли већ из ове стиуације, у којој је рад парламента на неки начин блокиран, да имамо посљедице када је у питању амбициозна динамика у погледу затварања поглавља, будући да и Европској комисији треба одређено вријеме да сагледа законска рјешења. Дакле, морамо све учинити онако како смо зацртали мапом пута. Нажалост, већ са овим блокадама одређени број поглавља може бити у овој години проблематичан за затварање“, нагаласио је Зеновић.
Ипак, Зеновић вјерује да ће се политички актери ујединити око консензуса за улазак државе у ЕУ и да ће схватити да и технички дио процеса има захтјевну динамику.
„Потребна је што боља сарадња Владе и и Скупштине, како би се Црна Гора припремила за чланство у Европској унији“, закључио је Зеновић.
Извор: Градска РТВ