Владавина права је фундамент европског пројекта и приступних преговора са Европском унијом (ЕУ), поручио је главни преговарач Црне Горе са ЕУ, Предраг Зеновић. Он је то казао на панелу „Владавина права – научене лекције из земаља кандидата и чланица ЕУ“ у оквиру Форума главних преговарача, који се одржава у Кишињеву, главном граду Молдавије.
Како је саопштено из ресора европских послова, Зеновић је на панелу подијелио искуства Црне Горе као предводнице у процесу приступања ЕУ и говорио о кључним изазовима и постигнућима у тој области ЕУ интеграција.
Он је указао на централну улогу питања владавине права и Поглавља 23 и 24, изазове од отварања тих поглавља до добијања Извјештаја о испуњености привремених мјерила (ИБАР), наглашавајући да је владавина права фундамент европског пројекта и приступних преговора.
„Први пут од почетка преговора, Црна Гора је у Извјештају Европске комисије добила оцјену доброг прогреса у ова два поглавља и добру општу спремност у поглављу 24”, рекао је Зеновић.
Како је навео, уз позитивне резултате у оквиру ИБАР-а и учешће у Извјештају о владавини права који се примјењује на државе чланице, Црна Гора је у тој области остварила значајан искорак. Истиче да су у току припреме за нове акционе планове за завршна мјерила у поглављима 23 и 24.
Он је нагласио да акциони планови за поглавља 23 и 24 морају бити фокусирани на приоритетне реформе које утичу на функционисање демократских институција и темељних права, са циљем остваривања видљивог биланса резултата правоснажних судских одлука у областима организованог криминала и корупције на високом нивоу.
“Уз јасне и реалне циљеве, те механизме за праћење напретка, Црна Гора је осигурала широку укљученост актера – од институција извршне власти и правосуђа, до међународних експертских тијела и цивилног друштва, чиме је унапријеђен квалитет планова и креиран осјећај заједничке одговорности”, истакао је Зеновић.
Осврнуо се и на изазове са којима се Црна Гора суочава у процесу интеграција. У саопштењу истичу да је указао на однос извршне и законодавне власти као кључан за интеграције, недостајуће административне капацитете у одређеним областима и задатак превођења и припреме црногорске верзије правне тековине ЕУ.
Нагласио је значај међусобне подршке међу земљама кандидатима са ЕУ, како би се заједнички остварио циљ пуноправног чланства.
У саопштењу се наводи да се Форум главних преговарача држава кандидата организује уз помоћ инструмента експертске помоћи ТАИЕX Европске комисије.
,,Бавиће се и питањем употребе вјештачке интелигенције у усклађивању са правом ЕУ, процјенама трошкова процеса приступања у преговарачким поглављима, израдом стратешких докумената преношења европске правне тековине, као и питањем комуницирања процеса приступања са грађанима”, каже се у саопштењу.