Зграде локалних самоуправа и других институција Владе Србије у четири општине на сјеверу Косова и Метохије и даље су блокиране, а испред улаза у њих стационирана је полиција. У Кфору, који је од јутрос појачао присуство на мосту на Ибру, кажу да се ради о распоређивању из предострожности, преноси РТС.
Председник Александар Вучић изјавио је у обраћању новинарима у Прагу, гдје учествује на Глобалном безбедносном форуму ,,GLOBSEC 2024″, да је важно то што су и Европљани и Американци осудили Аљбина Куртија за упад на сјевер Косова и Метохије.
Важно је, додаје, то што Кфор, што НАТО, држи своје позиције чврсто везано за мост на Ибру.
,,Ја морам да признам да не разумем сасвим шта је смисао, осим жеље да се испровоцира Србија? Уопште не разумем шта је смисао и шта је крајњи резултат, који албанско, односно приштинско руководство види”, рекао је Вучић.
Председник Александар Вучић затражио је данас, у разговору са специјалним изаслаником ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирославом Лајчаком у Прагу, конкретну и недвосмислену реакцију ЕУ и земаља чланица не само у осуди најновијег насиља Приштине на КиМ, већ и у спречавању таквих потеза и заштити Срба.
,,Србија остаје одговоран партнер ЕУ у процесу нормализације односа са Приштином, али ће искористити сва расположива дипломатска средства да не дозволи терор над својим народом”, написао је Вучић на Инстаграму након састанка са Лајчаком на Форуму GLOBSEC у Прагу.
Премијер Србије Милош Вучевић је, одговарајући на питање новинара да прокоментарише то што су Куртијеви специјалци упали поново на сјевер Косова и Метохије и то само сат времена након што је из Србије отишао председник Француске Емануел Макрон, рекао да је то вероватно био временски план Куртијевог режима.
..Ситуација је готово неодржива. Ми не смемо да наседемо на провокације, не смемо да уведемо Србију у рат. Куртијев циљ јесте да наши живци буду потпуно истрошени, истањени, да дође до исхитрене реакције наше државе и да наравно одемо у правцу у којем не желимо да идемо и не треба да идемо, то су сукоби, ратови”, истакао је Вучевић након обраћања на централном годишњем окупљању дијаспоре и Срба из региона одржаном у Скупштини Србије.
Додао је да не треба да заборавимо да на територији КиМ постоје и трупе КФОР-а, односно НАТО алијансе и изразио уверење да КФОР има свест о својој одговорности по питању безбедности.
Вучевић је истакао да сви грађани на КиМ поздрављају јасну поруку команданта КФОР-а да та мисија не даје сагласност за отварање моста на Ибру који дели Косовску Митровицу на северни и јужни део.
Нагласио је да није време да међународни фактор само даје саопштења, него да предузму конкретне акције.
Вучевић је одговарајући на питања новинара рекао да је Влада Србије у сталној комуникацији са Србима на КиМ и да је тражен састанак Српске листе са амбасадорима земаља Квинте у Приштини, као и да председник Србије Александар Вучић, који данас у Прагу учествује на GLOBSEC 2024 форуму, разговара са свима о том питању.
Министар спољних послова Србије Марко Ђурић изјавио је да једностране акције привремених приштинских институција представљају претњу по стабилност и да би их требало казнити.
,,Док је Србија поуздан партнер ЕУ и међународне заједнице и наставља да јача своје односе сваки дан (погледајте састанак председника Вучића и Макрона ове седмице или посету немачког канцелара и многих других), све очајнији и изолованији етнонационалистички режим Аљбина Куртија прибегава насиљу и дестабилизацији да би привукао пажњу на себе као онога који квари регионалне и глобалне односе”, написао је шеф српске дипломатије на платформи Икс.
Ђурић је навео да би “детињасте нападе беса” Куртијевог режима требало казнити, а не удовољавати им.
Директор Канцеларије за Косово и Метохију Петар Петковић рекао је за РТС да Аљбин Курти спроводи етничко чишћење.
Реч је о институцијама које су од виталног значаја за Србе, истакао је Петковић, и напоменуо да то нису паралелне, већ легалне институције.
Републички фонд за задравствено осигурање (РФЗО) најоштрије је осудио и без задршке упад специјалних јединица такозване косовске полиције у просторије КБЦ-а Косовска Митровица, изјавила је Сања Радојевић Шкодрић, директорка РФЗО.
Ово насиље, како је оценила, додатно продубљује већ постојеће тензије и изазива додатни страх међу становништвом.
Колектив Института за српску културу Приштина – Лепосавић саопштио је да тзв. косовска полиција наставља да држи простор Института под опсадом, чиме озбиљно угрожава опстанак институције и безбедност њених запослених.
,,Током напада, однијета је драгоцена рачунарска опрема, неопходан инвентар и, вероватно, кључни документи, све пажљиво сакривено у црним кесама”, наводи се у саоштењу.
Истиче се да је тај акт вандализма, који је праћен пљачком и скрнављењем културних добара, део шире кампање усмерене против српског народа и његовог богатог културног наслеђа.
Напад на Институт није само физички упад, већ и директан удар на српско културно наслеђе и мултикултурални суживот, порука је колектива Института за српску културу Приштина – Лепосавић.
Подсјећамо, специјалци полиције упали су јуче у зграде четири Привремена органа у Лепосавићу, Косовској Митровици, Звечану и Зубином Потоку, као и у болнички круг КБЦ Косовска Митровица, уз упад и у зграду у којој се налазе просторије Фонда ПИО, просторије Канцеларије за КиМ, Косовско-митровичког управног округа и Центра за социјални рад.
Извор: РТС
Фото. Косово онлајн