
,,За Србе на Косову и Метохији избори су већ двадесет пет година нека врста тамног вилајета која гласи ,,ако изађете на изборе кајаћете се, ако не изађете исто ћете се кајати“, казао је за Српску РТВ директор Дома кулуре у Грачаници Живојин Ракочевић предсједник удружења новинара Србије уочи избора који ће на Косову и Метохији бити одржани 9. фебруара.
,,То је једно замрзнуто, залеђено стање у коме нема помака, нема демократије нити развоја институција. Има искључивања, избацивања из живота и психологије коначног обрачуна у којој је читава једна заједница и друге неалбанске заједнице покушавају да преживе тако што ће учествовати у нечему што им не одговара, што не одговара демократским стандардима и што значи потпуну капитулацију пред анархичним силама које позивају на насиље, искључивање другог и један процес у коме живот највише губи јер се он гетоизирао и затворио у чауру, оквире и идеологије које одбацују све оно што не личи на њих“- казао је Ракочевић.
Ракочевић додаје да је политичка сцена косовских Албанаца до те мјере оптерећена унутрашњим сукобима да се Срби примјећују само као заједнички непријатељи.
,,Изјава предсједника привремених приштинских институција по којој је за лошег комшију потребно ,,имати високи морал и напуњену пушку је заправо круна те политике која је заснована на екстремним националним идејама и социјалном популизму. Што се тиче социјалне и економске компонентне ту је ствар потпуно пропала и ту нико нема никакво рјешење. Зато је освајање сјевера Косова и Метохије и примјена силе једини адут тог екстремног покрета који је комбинација национализма и социјалног популизма. Данас уочи избора се може рећи да у основи сви са Запада прижељкују лош резултат ,,Самоопредјељења” али је с друге стране, на терену тешко видјети некога ко ће моћи да међу Албанцима води овај простор. То су идеје које нису реалне од оснивања авио компанија до брзог и нереалног прикључивања НАТО пакту. У суштини ништа битно се неће промијенити ни после овог изборног процеса, сви ће остати залеђени на својим позицијама и тамо гдје су били чекајући неко спољно рјешење које, како ствари стоје, неће доћи јер ни двадесет пет година баченог новца и милијарди евра западних обвезника није дало готово никакве резултате”- казао је Живојин Ракочевић.
Београд истиче да је за опстанак и останак Срба у Покрајини важно да на гласање 9. фебруара изађе што већи број Срба који живи на Космету али и сва интерно расељена лица са Косова и Метохије, а која су смјештена у централним дијеловима земље.
У међувремену стижу и нове првокације Албанаца. Група албанских младића прошла је јуче са истакнутим заставама кроз дио Ораховца насељен Србима, а потом су их окачили на ограду спортског игралишта, које користе српска дјеца. На зиду породичне куће Николе Јанковића, чијег сина је крсти предсјеник Србије у селу Бушинце у Косовској Каменици, у којој живи са супругом и двоје мале деце, прецртани су плакати Српске листе и исписани графити ,,УЧК“, саопштили су из Српске листе.