Потпредсједник Владе Црне Горе Милун Зоговић у интервјуу за „Борбу“ коментарисао је недавну посјету министара из редова коалиције „За будућност Црне Горе“ Београду.
Зоговић је за „Борбу“ поручио да су Црна Гора и Србија братске државе и да нема куће у Црној Гори која нема неког у Србији нити куће у Србији која нема неког у Црној Гори.
Додаје да су разговарали о великим инфраструктурним пројектима у функцији развоја наших економија и у функцији напретка, преноси Борба.
Зоговић је говорио и о нападима на потпредсједника Владе Будимира Алексића гдје су поједини медији бившег режима оптужили истог да није истакао заставу Црне Горе приликом званичних састанака.
„Опструкција добрим односима Црне Горе и Србије је њихов основни задатак и смисао постојања. Није било давно када је та медијска и политичка матрица Србима у Црној Гори нудила да бирају између асимилације и трактора. Али као што рекох та времена су иза нас“, јасан је Зоговић.
Дотакао се и локалних избора у Подгорици и казао да ће коалиција „За будућност Подгорице“ бити кључни конституент нове градске управе.
„Градоначелницу или градоначелника ће предложити листа која је добила најбројнију подршку међу онима који конституишу власт. Сваки други сценарио нас води на терен уцена и политичког шибицарења са чијим негативним ефектима смо се суочавали након смјене власти на републичком нивоу. Крајњи резултат тих излета је политичка нестабилност. Грађански покрет УРА је већ једном правила мањинску владу са ДПС-ом тако да би било наивно вјеровати да се не може поновити сличан сценарио и нешто што је већ виђено ако би им се за то указала прилика“, децидан је он.
Борба: Прије неколико дана сте Ви као потпредсједник Владе, министарка Маја Вукићевић, а затим и потпредсједник Владе Будимир Алексић боравили у службеној посјети Београду. Ово је прва званична посјета црногорске делегације реконструисане Владе. Какве поруке то носи?
Главна порука је да ми ближих једни од других, нити треба, нити можемо да имамо! Нема куће у Црној Гори која нема неког у Србији нити куће у Србији која нема неког у Црној Гори. Није крив сердар Јанко Вукотић што је чекао оволике године да му се неко од званичника Црне Горе поклони.
Крив је „ монтенегро“ који је три последње деценије бјежао од Црне Горе. Управо наша посјета споменику ђенерала Јанка Вукотића је потврда да је бијег био неуспјешан и узалудан и да смо претрајали та времена. Вјерујем да је дошло вријеме да ти односи буду братски и искрени а симбол братске искрености и пожртвовања је управо Мојковачка битка. Међусобно уважавање и поштовање су природни оквири у којима треба да се крећу односи двије братске државе.
Борба: По саопштењима из медија, говорило се о заједничким граничним прелазима, реконструкцији пруге Бар – Београд, као и о формирању заједничке комисије за изградњу аутопута. Можете ли нам рећи детаље разговора и по чему су они значајни за Црну Гору?
Разговарали смо о великим инфраструктурним пројектима који су у функцији свих грађана Црне Горе и Србије, у функцији развоја наших економија у функцији напретка. Желимо да рекострушемо пругу од Бара до Београда и да изградимо ауто-пут што ће директно побољшати конкурентност наших економија кроз убрзање и увећање протока људи, роба и капитала.
Црна Гора и Србија треба да уложе додатне заједничке напоре да један од најзначајних инфраструктурних пројеката ауто-пут Бар-Београд што прије буде спојен. Комплетна траса пута преставља велики, прави и инпозантан инфраструктурни подухват са више десетина мостова, тунела а о самој комплексности пројекта свједочи и то што се на траси ауто-пута често мијења надморска висина те се возачи налазе у неком тренутку на 63 метра надморске висине а само након пар десетина километара на 1100 метара надморске висине. У циљу боље и ефикасније сарадње Монтепут и Путеви Србије потписали су Меморандум о пословној сарадњи на изградњи ауто-пута Београд- Јужни Јадран, на дионицама Пожега-Бољаре и Матешево-Бољаре. Меморандумом су дефинисане заједничке активности у свим фазама пројектовања и изградње као и заједничко аплицирање за финансирање изградње пута код домаћих и иностраних институција. Србија је у великој мјери изградила ауто-пут од Београда до Бољара, остало је да се уради најтежа дионица пута кроз Србију, а то је 107 километра пута од Пожеге до границе са Црном Гором док Црна Гора планира да ускоро настави градњу друге дионице од Матешева до Андријевице и онда одмах усмјери фокус за обезбјеђивање предуслова да што прије отпочне и изградња треће дионице Андријевица-Бољари.
Поред изградње ауто-пута реконструкција пруге Београд-Бар је такође један од најзначајнијих инфраструктурних пројеката. У поређењу са другим видовима тренспорта као што су друмски и водени путеви жељезнички саобраћај има велике предности. Носивост жељезничког саобраћаја је много већа од друмског и пловног, жељезнички саобраћај је безбједнији, стопа незгода је релативно ниска а роба се не може лако оштетити током транспорта. У поређењу са другим видовима жељезнички транспорт је бржи а трошкови су релативно ниски. Зато је жељезнички саобраћај незамјењив и важан вид транспорта и у савременом логистичком систему. Све наведено потврђује немјерљив значај пруге Београд-Бар сврставајући питање реконструкције ове пруге у сами врх приоритета. Зато је на нивоу министарстава Црне Горе и Србије упућено заједничко писмо Европској комисији о значају пруге Београд- Бар.
Борба: Посјета потпредсједника Владе Будимира Алексића је изазвала бројне реакције јер су поједини медији блиски бившем режиму изабрали да пласирају фотографију гдје нема црногорске заставе, што смо касније виђели да није био случај. Како коментаришете ову акцију Прве и Друге фамилије?
Ништа ново. Лажни душебрижници траже простор да се изразе. Опструкција добрим односима Црне Горе и Србије је њихов основни задатак и смисао постојања. Није било давно када је та медијска и политичка матрица Србима у Црној Гори нудила да бирају између асимилације и трактора. Али као што рекох та времена су иза нас, а лоше намјере те политике су преопознате код све већег броја људи, тако да и поменуте реакције на посјету потпредсједника Владе Црне Горе господина Алексића Србији су само политички и медијски рефлекс антисрпске политике.
Борба: Једна од актуелних тема свакако јесу и локални избори у Подгорици а како је наш портал објављивао, по истраживањима, владајућа коалиција са државног нивоа осваја велики број гласова. Међутим, мање партије би биле те које би одлучивале о формирању власти у Подгорици. Какве су Ваше процјене? Хоће ли формирање власти зависити од коалиције иза које стоји предсједник државе или очекујете побједу?
Резултати избора у главном граду допринијеће додатној стабилизацији политичких прилика у Црној Гори. Подгорица ће добити стабилну власт која ће за разлику од претходне бити имуна на опструкционе механизме некадашњег Ђукановићевог режима који је успио да пронађе савезнике да за рачун ДПС-а сруше градску власт у Подгорици.
Коалиција „За Будућност Подгорице“ биће кључни конституент нове градске управе јер је очекивано и сасвим реално да наша коалиција добије највећу подрушку грађана међу онима који ће чинити нову власт. Све више је оних који су се уморили од тражења алтернатива и који желе дугорочно да буду дио политике чистих рачуна коју персонификује наша коалиција.
Зато није случајно што се наша листа налази под редним бројем девет као и 30. августа 2020. године. Јасна симболичка порука. Тада је број девет требао Црној Гори, а данас Подгорици.
Борба: У више наврата су представници ове коалиције најављивали да ће носилац њихове листе, Лука Ракчевић, бити градоначелник. Знајући праксу из 2020. године, како ћете одговорити на захтјеве за мањинску подршку који ће очито доћи уколико ова листа буде била „тад на ваги“? Ако не дође до формирања власти, мислите ли да ће ова листа потражити помоћ од ДПС-а?
Политика има јасне принципе који почивају на демократска правилима. Одступање од тих правила доводи нас у апсурде да они са најмањом подршком грађана,кроз уцењивачке капацитете, покушавају да отму што више или цијелу власт. То је обесмишљавање изборних процеса и изигравање воље грађана. Рачуница је проста, да је жеља грађана да они владају имали би највећу а не најмању подршку. Градоначелницу или градоначелника ће предложити листа која је добила најбројнију подршку међу онима који конституишу власт. Сваки други сценарио нас води на терен уцена и политичког шибицарења са чијим негативним ефектима смо се суочавали након смјене власти на републичком нивоу. Крајљи резултат тих излета је политичка нестабилност.
Грађански покрет УРА је већ једном правила мањинску владу са ДПС-ом тако да би било наивно вјеровати да се не може поновити сличан сценарио и нешто што је већ виђено ако би им се за то указала прилика. Сматрам да ће Подгоричани мудрим одлукама на изборима 29. септембра предуприједити могућност таквих комбинација и да ће резултат избора бити стабилна већина без ДПС-а, коју неће моћи да угрозе они који рачунају на ту врсту политичких калкулација које би значиле превару грађана Подгорице.
извор: Борба