Пројекат Јадар у Србији је прилика да се допринесе зеленој транзицији у земљи и иностранству, написао је помоћник државног секретара САД за енергетске ресурсе Џефри Пајат на свом налогу на мрежи “X”.
,,То би оснажило економију Србије и учинило је лидером у европском сектору обновљивих извора енергије. Ово се може урадити на начин који испуњава највише еколошке стандарде и штити природне ресурсе Србије”, навео је Пајат који је у јавности и раније похвално говорио о пројекту Рио Тинта.
Посљедњих недјелја широм Србије одржавају се протести против ископавања литијума, који су кулминирали протестом у Београду у суботу увече.
Скуп против отварања рудника литијума у долини Јадра, под називом “Рудника неће бити”, одржан је на Теразијама, а након шетње кроз централне улице Београда демонстранти су блокирали жељезничке станице Прокоп и Нови Београд, као и мост Газела на ауто-путу.
Полицијске јединице су у недјелју ујутро око 6 сати удаљиле двадесетак учесника протеста против отварања рудника Рио Тинто. Неколико активиста је ухапшено и осуђено на затворске казне под оптужбама за ремећење јавног реда и мира, а тројица су у уторак пуштени на слободу.
Предсједник Србије Александар Вучић изјавио је у недјелју да је скуп у Београду протекао у демократској атмосфери и да је то “важно за Србију”, али да су се по завршетку скупа догодиле очекиване ствари.
“Када свакога дана пријетите дође до ситуације када насиље превлада. Заузимање међунарудне пруге, новоизграђене станице Прокоп и Нови Београд, заузимање моста Газела – нијесу били допринос демократији, већ спровођење насиља и воље и спровођење терора мањине над већином”, рекао је Вучић на конференцији за новинаре на којој је учествовао и потпредсједник Владе Србије и министар унутрашњих послова Ивица Дачић.
Рекао је да ће ићи да разговара о ископавању литијума с народом у сваком мјесту, у Лозници, Крупњу, Чачку и Ваљеву.
До новог таласа протеста широм Србије дошло је након одлуке Владе Србије 16. јула да настави са пројектом изградње рудника литијума у долини Јадра, пошто га је претходно стопирала 2022. године.
Томе је претходила одлука Уставног суд Србије који је 11. јула прогласио неуставном одлуку Владе Србије да заустави пројекат Рио Тинта, вриједан 2,4 милијарде долара.
Влада Србије у Београду је 19. јула са Европском унијом потписала “Меморандум о критичним сировинама” који предвиђа цио производни ланац – од копања литијума у Јадру до производње батерија за електрична возила.
Дио стручне јавности и еколошких удружења у Србији протеклих година тврде да би рударење литијума могло да има велике негативне посљедице по животну средину.
Са друге стране, Рио Тинто, који у Јадру планира подземни рудник литијума, постројење за прераду и одлагалиште јаловине, више пута је саопштио да је пројекат еколошки безбједан.
Та британско-аустралијска компанија тврди да пројекат Јадар може безбједно да се развија уз поштовање домаћих и међународних стандарда и уз минимални утицај на животну средину.
У долини ријеке Јадар компанија Рио Тинто је 2004. пронашла јадарит, минерал који садржи литијум и бор и планира да отвори рудник који би годишње производио око 58.000 тона литијум карбоната.
Према посљедњим најавама власти у Србији, тај рудник би могао да почне са радом 2028. ако компанија испуни еколошке прописе и добије неопходне дозволе.
Извор: ВоА