Од акције Балкански ратник 2009. године против клана Дарка Шарића, српско подземлје се у прекоокеанском шверцу кокаина уздигло на ниво Балканског картела. Због количине шверцованог кокаина, Еуропол је формирао оперативну групу која је Балкански картел држала под посебним надзором. Резултат тога, посљедњих година су бројне запљене кокаина на бродовима који су из Јужне Америке пловили ка Европи.
У акцијама су хапшене посаде, али је декодирање Скај апликације довело до тога да се, први пут у истрагама, дође до свих осумњичених учесника у ланцу шверца кокаина. И до њихових вођа. Тако је откривен Балкански картел који је, према оптужници српског Тужилаштва за организовани криминал 2020. године прошверцовао седам тона кокаина. Оптужница против Балканског картела написана је на скоро 600 страна, а Инсајдер открива најважније доказе Тужилаштва Србије.
На оптужници је 20 окривљених. Првоокривљени – Мирослав Страчевић из Лознице је некадашњи припадник МУП-а, непознат у јавности, а Младен Лазаревић, у медијима је познат као припадник нишке групе Пинк Пантер.
На оптужници су још двојица припадника Пинк Пантера, од којих је један власник дестилерије Поречје Вучје, затим и свјетски позната имена у подземлју: вођа клана Америка, Зоран Јакшић; затим Љубиша Линдо, осуђивани припадник прве криминалне групе која се у Србији бавила производњом амфетамина; па власник београдске кафане „Варош Капија“, као и неформални сувласник београдског ресторана „Шехер“, иначе некадашње војно лице. На оптужници су и двојица осуђиваних за убиства.
Од 20 оптужених 14 су ухапшени у Србији у мају прошле године.
„Захваљујући анализи на основу података са апликације Скај Ецц најмање седам тона кокаина заплијењеног током 2020. доводимо у везу са данас ухапшеним вођама и претходно ухапшеним члановима поменутог картела, а ради се о сљедећим запљенама: око пет тона кокаина заплењеног на Аруби – Холандски Антили, 1,2 тоне кокаина запљењеног у Хаселту- Белгији, 743 килограма кокаина заплијењених у Ротердаму – Холандија“, изјавио је 11. маја прошле године Нинослав Цмолић, начелник Управе криминалистичке полиције МУП Србије.
Куповину кокаина која је 2020. заплијењена на Аруби, према тврдњама Тужилаштва организовао је првоокривљени Старчевић. Кокаин не купује само за себе. У послу су и вођа кавачког клана Радоје Звицер који од Старчевића, како тврди Тужилаштво наручује тону кокаина. А 70 килограма кокаина од Старчевића наручује Зоран Јакшић и то из затвора у Перуу, а 50 килограма кокаина од Старчевића, како се наводи у оптужници наручује Љубиша Линдо. Кокаин у Венецуели купују од извесног Патрона од кога наручују три тоне, али им та количина не покрива трошкове. Одлучују се за још једну куповину. О том плану, Старчевића обавјештава извјесни Зоран Тодоровић.
Само дан послије испловљавања, на брод упада полиција. Кокаин је пронађен у резервоару за нафту, а у Балканском картелу настаје паника.
Како сами наводе у Скај порукума, изгубили су 20 милиона еура, а 11 морнара је ухапшено. Оптужени међусобно шаљу на стотине порука, али не одустају од посла.
Нова нарко тура картела пловила је истовремено са запљеном на Аруби – 1247 килограма кокаина кретало се бродом Гранде Дакар који је из луке Фритаун у Сијера Леоне допловио у холанску луку Антверпен, а затим у магацин у Белгију.
Ту су ухапшена седморица осумњичених, међу којима и особе које су, према оптужници, задужене да за Балкански картел обезбјеђују документацију за превоз легалне робе у којој се крије кокаин. На броду Гранде Дакар, кокаин је био сакривен међу какао љуске.
Трећа нарко тура коју српско Тужилаштво ставља на терет оптуженим припадницима Балканског картела окончана је запљеном 743 килограма кокаина, који је у холандску луку Ротердам стигао бродом Цосци Схипинг Данубе из Еквадора. Овога пута, кокаин је сакривен међу банане.
Према Скај порукама које српско Тужилаштво презентује у оптужници и овај товар организује првоокривљени Мирослав Старчевић који кокаин набавља од добављача по надимку Перола. У овом послу, тврди Тужилаштво, је поново и Радоје Звицер, вођа кавачког клана који, према оптужници, и организује набавку нарко товара.
(Фото: Инсајдер)
Ту поруку Звицер је послао 2. јуна 2020. Очигледно из болнице у Украјини у којој се налазио након што је у Кијеву само недјелју дана раније, 26. маја покушано његово убиство. Овај нарко тура, према оптужници, отркивена је тако што је власник холандске шпедитерске фирме лучкој полицији пријавио да су подаци његове фирме злоупотребљени у пријави једног контејнера.
Након запљене кокаина, оптужени припадници Балканског картела, почињу, међутим да сумњиче једни друге сумње за крађу. Тако се у заједничком чету дописују оптужени Никола Ђорђевић, који је послао робу и Дениз Михајловић, чији је задатак, према оптужници, био да је сачека.
Припремно рочиште против оптужених припадника Балканског картела почело је прошле недјелје.
извор: Инсајдер