
Током бомбардовања бивше Савезне Републике Југославије од стране НАТО снага, на данашњи дан прије 26 година, варошица Мурино, смјештена између Андријевице и Плава, доживјела је стравично разарање, а страдало је шесторо људи од којих троје дјеце.
Поред рушења старог моста у центру поменутог насеља и оштећења бројних објеката, авионске бомбе су, без икаквог претходног упозорења, усмртиле шест невиних цивила, а осам раниле. Тада су од пројектила бачених из ваздуха погинули Манојло Коматина, Мирослав Кнежевић, Милка Кочановић, Вукић Вулетић, Јулија Брудар и Оливера Максимовић, док су рањени Корина Миловић из Мурина, Светлана Зечевић из Андријевице, Жељко Бјелановић из Велике, Дарко Мијовић из Подгорице, Мирко Шошкић из Улотине, Славко Мирковић из Грачанице, Васко Чејовић из Берана и Данило Јокић из Велике.
Обиљежавање годишњице почело је литургијом коју у храму свете Петке овог јутра служи Епископ будимљанско-никшићки Методије а потом крај спомен-чесме у центру Мурина и помен невино страдалим жртвама.
Мјештани подсјећају да је Мурино 30. априла 1999. године за кратко вријеме претворено у порушено мјесто, од чега се није опоравило ни до данашњих дана.
,,Болно је присјећати се тог стравичног злочина. То су слике које никога, ко хоће људски да посматра ствари, не може оставити равнодушним. То се може назвати само злочином, јер убијати цивиле из ваздуха усред бијела дана је нешто најмрачније што је људски ум могао да смисли. Мурино је свих ових година живјело са тим сликама пред којима сузе саме теку. Тако сваког прољећа, мајке обавијене црним марамама, ђеца са цвијећем у рукама и на стотине људи са очима пуним суза одају пошту НАТО жртвама чији су ликови уцртани на спомен-чесми. Тако ће бити и ове године, иако се зна да не постоје ријечи утјехе које могу надомјестити бол који су НАТО агресори задали овом мјесту и породицама чији су чланови мртви падали на Муринском мосту и око њега – нагласио је предсједник Мјесне заједнице Мурино Бранислав Оташевић.
Унук страдалог Манојла Коматине Бојан Коматина наводи да вријеме не лијечи ране, али да одлука коју је недавно усвојила Скупштина Црне Горе о признању статуса цивилних жртава страдалих донекле спира љагу са државе када је признавање злочина у Мурину у питању.
,,Годинама је држава Црна Гора окретала главу од злочина који су у Мурину починиле НАТО снаге, што је представљало велику срамоту. Усвајањем одлуке да се, између осталих, и страдалим у Мурину призна статус цивилних жртава рата и да се њиховим породицама исплате једнократна обештећења, држава је коначно признала да се у овом мјесту догодио злочин. То свакако представља један институционални искорак државе када је овај случај у питању, али свакако Мурино и Мурињани заслужују додатну пажњу и помоћ за све оно што су, ни криви ни дужни, преживљавали и што преживљавају због почињеног злочина – нагласио је Коматина.
Извор: Дан