
Фото: БЗСЦГ
Библиотека за слијепе Црне Горе (БЗСЦГ) ових дана обиљежава 17 година свог постојања и рада, али и јубилеј – 210 година од рођења владара и владике цетињског и црногорског, Петра другог Петровића Његоша. Тим поводом биће направљено ново аудио издање “Горског вијенца”.
Како наводе у саопштењу, тиме се ова библиотека придружује бројним установама културе широм Црне Горе и региона које обиљежавају овај важан датум током цијеле ове календарске године.
“Управо поводом јубилеја БЗСЦГ је одлучила да у склопу редовне продукције грађанима поклони своје ново аудио издање ‘Горског вијенца’ и тиме освјежи и обогати овдашњу понуду која ће бити доступна свима. Текст најпознатијег Његошевог спјева прочитао је глумац Јован Дабовић, продукцију потписује Владимир Јововић, а постпродукцију Слободанка Грдинић. Публикација је интензивно припремана током претходних неколико мјесеци, а на сљедецем линку се налази одломак аудио записа који заинтересовани у цјелини могу преузети преко нашег онлине сервиса на адреси онлинебиблиотека.нет: хттпс://www.yоутубе.цом/wатцх?в=ги1ПМцмЗИБЕ:”, наводе у саопштењу.
Директор Библиотеке за слијепе Божидар Денда истиче да се појавио велики, а можда чак и непремостив јаз између генијалног пјесника и црногорског владике и владара, са једне, и данашње Црне Горе у културолошком и друштвеном погледу, са друге стране.
Он наглашава да Његоша не смијемо тумачити селективно и према дневнополитичким потребама, јер тиме наносимо непоправљиву штету себи и Црној Гори, не и Његошу, јер се његова величина и значај не могу умањити нити оставити у сјенци било ког пролазног, краткотрајног политичког или идеолошког маневра и процеса.
Главни уредник програма БЗСЦГ Александар Ћуковић, говорио је о Његошу као културном обрасцу.
“Петар други Петровић Његош јесте наш културни образац због печата које успијева да утисне у сфере књижевности, умјетности, вјере, науке, филозофије, политике, права, обичаја, свакодневице, традиције, идеологије, па и популарне културе и њој сличних деривата.
Библиотека ће до краја године реализовати више различитих културних и умјетничких програма за своје кориснике и уопште најшири круг љубитеља културе”, казао је Ћуковић.
ИЗВОР: РТЦГ