
Подаци аеродрома у Тирани показују да десетине хиљада црногорскх грађана годишње у свијет лети са њихове писте. Саговорници Нове су оцијенили да иако због више параметара пословање наших аеродрома у сусједству није лако поредити чињеница је да Црна Гора чини врло мало да аеродроми у Подгорици и Тивту буду конкурентнији и да као туристичка дестинација има боље авио конекције.
Из једне подгоричке туристичке агенције наводе да 50 одсто авио аранжмана реализују преко аеродрома у Тирани.
“Али не сматрамо да је то неки превелики проблем нити да је то САД неко посебно чудо јер треба сагледати чињеницу да Црна Гора има 600.000 становника и да ми са тим бројем становника нисмо баш нека дестинација гђе би превише авиона за превише странаца могло да полети”, казали су из једне подгоричке туристичке агенције.
Да све више грађана Црне Горе бира да свијет лети преко Тиране потврђују и такси службе.
“Сваке године све више и више наши грађани путују како туристички тако и пословно за Тирану. Што се тиче њиховог аеродрома и путне инфраструктуре евидентно је да је све боља и боља. Темељно су то радили, од њиховог Хани хот граничног прелаза, реконструисан је капацитети повећани и бржи је пролазак кроз границу”, рекао је Дарко Рајковић из једног такси удружења.
Упитан колико новца Црна Гора губи због конкурентнијих аеродрома економски аналитичар Новак Свркота каже да не зна за Црну Гору али ти грађани додатно штеде новац кад иду преко Тиране.
,,Оно што ми треба запитамо, је прича да нам је туризам главна грана, а имамо на подгоричком аеродрому мали путнички терминал. Да ли је то терминал који може да опслужи једну земљу, ако нам је туризам на првом мјесту”, рекао је Свркота.
У поређењу аеродрома у Црној Гори и оног у Тирани мора се узети у обзир да уз већи број становника Албанија има већу дијаспору те да не чуди што су уз велику посвећеност успјели да по статистици путника надмаше и аеродром Никола Тесла у Београду.