Амбасадорка Србије у Хрватској Јелена Милић напустила је 6. јануара традиционални божићни пријем Српског народног вијећа (СНВ) у Загребу. То је учинила због, како је рекла, изостанка реакције представника СНВ на наводе из писма добитника награде који су реферисали на студентске протесте у Србији на којима се тражи одговорност за страдање 15 људи у паду бетонске надстрешнице Жељезничке станице у Новом Саду.
“Хвала дјеци широм регије која виде даље и љепше од нас. И хвала младима у Србији који нас ових дана уче како се лети и како се свијетли”, написали су у писму књижевница за дјецу Јасминка Петровић и редитељ Радивоје Раша Андрић.
СНВ је додијелио годишњу награду “Светозар Прибићевић” за унапређење хрватско-српских односа Јасминки Петровић и Раши Андрићу, које повезују књига и филм “Лето када сам научила да летим” о “ратним посљедицама у животима некоћ велике и виталне хрватско-српске породице”.
Амбасадорка Србије Јелена Милић рекла је 7. јануара новинарима у Загребу да је дио званичника СНВ-а аплаудирао дијелу писма у којем се спомиње подршка младима у Србији.
“Нажалост, велики дио тих младих сматра да су моје државно руководство убице и да имају крваве руке. Реаговала сам као и сваки други амбасадор на флагрантну увреду моје државе”, оценила је Милић.
Она је навела да не жели да цензурише писмо нити је то њен посао, али да је она амбасадор Србије у Хрватској.
Милић је новинарима рекла да је захтјев за кажњавање одговорних легитиман, али да процес утврђивања није тако брз те да, како је рекла, није у духу владавине права “оптужити све одједном да су им руке крваве.”
У Србији су студенти протест започели прије више од мјесец дана блокаде у којима је сада више од 60 факултета широм земље, као и два сједишта универзитета.
Захтијевају политичку и кривичну одговорност због пада надстрешнице на Жељезничкој станици у Новом Саду и објављивање свих докумената у вези са реконструкцијом зграде станице, а симбол протеста су црвене шаке уз поруку “Руке су вам крваве”.
Амбасадорка Јелена Милић рекла је и да не зна гдје млади који сада демонстрирају у Србији треба да полете јер, како је навела, “не знамо њихове политичке артикулације”, наводећи да руководство њене државе “стреми миру и стабилности у региону и јачању и убрзавању европских интеграција.”
Реагујући на напуштање пријема амбасадорке Србије, предсједник Савјета Српског националног вијећа и професор Универзитета у Загребу Дејан Јовић написао је на мрежи X да СНВ неће цензурисати изјаве захвалности двојих лауреата.
“А нападати држављане земље коју представља – професоре, умјетнике, студенте – у медијима земље-приматељице, више је него непримјерено. То је скандалозно”, оцијенио је Јовић.
Челник Српског народног вијећа и саборски заступник српске националне мањине Милорад Пуповац рекао је за Н1 да им је жао што је Јелена Милић напустила божићни пријем.
“То је морам признати, сасвим неуобичајено, али с обзиром на то да је данас Божић не бих превише улазио у расправу”, додао је.
Пуповац је за разлоге које је амбасадорка Србије навела за напуштање пријема, рекао да се боји да је то “накнадно оправдавање за оно што се догодило”, наводећи да су аплауз добили сви награђени.
“Како год је неко представљен и како је изашао, тако је добио пљесак, па тако су и ови који су били одсутни и који су се хтјели захвалити писаним обликом у једној прекрасној поруци”, рекао је.
“Ово што је издвојено је мали сегмент који у цијелој поруци нити има ту врсту снаге, специфичности поруке, а поготово не начин на који се интерпретира да бисмо ми вријеђали државу, оптуживали било кога за кривична дјела, то је нешто што излази из оквира уобичајеног разумијевања ствари”, рекао је Пуповац.
Власт у Србији осуђује протесте и блокаде, који се у протеклих више од мјесец дана одржавају у градовима широм Србије.
Званичници тврде да су сви захтјеви студената испуњени, док студенти те наводе одбацују.
извор: РАДИО СЛОБОДНА ЕВРООА