Агенција за спречавање корупције (АСК) је након избора руководства оформила тим за надзор и контролу избора у четири општине – Подгорици, Котору, Гусињу и Будви и праћење изборних кампања одредила као приоритетну активност. У том циљу, из АСК-а поручују да су ревидирани и унапријеђени планови контроле и надзора који су донешени у претходном периоду, као и методологије по којима се спроводи контрола.
Посебан акценат, поручују, биће стављен на контролу активности, прикупљених и утрошених средстава политичких субјеката.
“Одлуком предсједника Црне Горе од 10. јула расписани су избори за одборнике у скупштинама општина Гусиње (за 15. септембар) и Котор (за 29. септембар), одлуком од 27. јула расписани су избори за одборнике у Скупштини Главног града (за 29. септембар), док су одлуком од 17. августа расписани избори у Будви (за 17. новембар). Закон о финансирању политичких субјеката и изборних кампања прописује обавезе, ограничења и забране за органе власти, политичке субјекте, субјекте који пружају услуге медијског оглашавања и Агенцију за спречавање корупције у току кампање”, казали су из Агенције за спречавање корупције.
АСК подсјећа органе власти да од дана расписивања избора теку рокови да објављују и достављају Агенцији извјештаје са рачуна које имају у свом посједу, изводе из државног трезора и аналитичке картице о потрошњи буџетске резерве, податке о расподјели социјалних давања, одлуке о запошљавању и друге документе, у циљу транспарентности употребе јавних ресурса у току изборне кампање.
Према њиховим ријечима, обавеза објављивања релевантних података прописана је на седмодневном нивоу (дан за објаву је понедјелјак, почев од дана расписивања избора).
“Обвезници су дужни да се придржавају забрана и ограничења прописаних Законом, које се, између осталог, односе на ограничење запошљавања, ограничења мјесечне потрошње, забрану коришћења јавних просторија под условима који нијесу једнаки за све политичке субјекте, и др. Још једанпут подсјећамо органе власти да се обавезе извјештавања у току изборне кампање, у складу са чланом 45 Закона, односе на законске обвезнике са читаве територије Црне Горе. Политичким субјектима којима буде потврђена изборна листа или који буду започели изборну кампању прије потврђивања изборне листе, Закон прописује обавезе и забране које се односе на отварање жиро рачуна, одређивање одговорног лица, поштовање прописаних извјештајних рокова и ограничења код прикупљања и трошења средстава”, наводи се у њиховом саопштењу.
Субјекти који пружају услуге медијског оглашавања изборне кампање дужни су, наводе, да Агенцији доставе цјеновник услуга медијског оглашавања у изборној кампањи у року од десет дана од дана расписивања избора. Субјектима који нису доставили цјеновник изборног оглашавања у складу са прописаним роком забрањено је, истичу, пружање услуга медијског оглашавања.
“Поред тога, субјекти који пружају услуге медијског оглашавања дужни су да доставе Агенцији и уговоре које су закључили са политичким субјектима у вези са изборном кампањом у року од пет дана од дана закључења уговора. Обавеза достављања цјеновника се односи на све медијске субјекте на територији Црне Горе који пружају услуге медијског оглашавања политичких субјеката, односно емитере пружаоце АВМ услуга који су регистровани за радио и телевизијску дјелатност, и интернетске публикације као медије чији се садржај шири путем интернета (портали), без обзира на то у којој општини се избори одржавају. Агенција ће у пуном капацитету пратити поштовање наведених обавеза током изборних кампања које су у току, и у случају кршења Закона покретати прописане поступке. Биће извршена суштинска контрола активности, прикупљених и утрошених средстава политичких субјеката у кампањи и обезбијеђена транспарентност употребе јавних ресурса, а по свим приговорима о сумњи у кршење Закона биће поступљено у року”, казали су из Агенције.
Поручују да АСК остаје отворена за све законске обвезнике у погледу давања смјерница и мишљења у вези са примјеном закона.