Министар за рад, борачка и социјална питања Немања Старовић изјавио је да ће неке од мјера које је Влада Србије 14. септембра усвојила за помоћ Србима на Косову, кренути да се примењују већ почетком новембра.
“Ми имамо јасне захтјеве који су упућини међународној заједници, који су веома добро утемељени и образложени и који подразумијевају враћање на ‘статус qуо анте’, дакле на вријеме прије него што је спровођењем својих једностраних мера Аљбин Курти срушио и оборио Бриселски споразум”, рекао је Старовић, пренијела је Радио-телевизија Србије (РТС).
До новог заоштравања односа на релацији Београд-Приштина дошло је након што су власти Косова протеклих седмица затвориле паралелне српске институције на сјеверу које сматрају неуставним и нелегалним.
Београд је то назвао “криминалним актима” који за циљ имају “прогон Срба”.
Европска унија, али и Сједињене Државе, Француска, Велика Британија и Њемачка критиковали су Косово због, како су рекли, једностраних и некоординисаних акција на сјеверу земље.
Пакет мјера
Пакет мјера који је Влада Србије усвојила 14. септембра, има политичко-правосудно димензију, али и ону социјално-економску, рекао је Старовић за РТС, наводећи да је читав низ ресора добио јасне задатке са конкретним мјерама које тај социјално-економски пакет обухвата.
Како је рекао, ради се о помоћи од 20.000 динара (око 170 еура) за 5.000 социјално угрожених појединаца, односно породица на Косову, те примањима од 60.000 динара (око 500 еура) за додатних 300 незапослених.
Рекао је да ће сви ђаци на Косову добити бесплатне пакете уџбеника и да се уводи и ужински додатак.
“Ми градимо потпуно два нова вртића у Косовском поморављу, радимо реконструкцију, адаптацију и надоградњу читавог низа вртића, градњу једне спортске хале, више спортских терена, етносела код манастира Драганац и ово није крај списка”, рекао је Старовић.
Мобилне писарнице код границе
Неке од мјера ће, како је навео, кренути да се примјењују већ почетком новембра, неке почетком децембра, док ће за неке морати да се сачека 1. јануар.
Старовић је навео да је тим пакетом обухваћено и запошљавање 100 здравствених радника, додатно улагање у Клиничко-болнички центар у Сјеверној Митровици, те подстицаји микро и малим предузећима и пољопривредницима.
Старовић је додао да ће бити формиране и мобилне писарнице на издвојеним пунктовима веома близу границе са Косовом, за рјешавање административних послова који су се до сада обављали у центрима локалних самуправа.
Ова одлука Владе услиједила је дан након мјера које је јавности представио предсједник Србије Александар Вучић. Премијер Милош Вучевић је након сједнице изјавио да је одлука Владе повезана са пет области дјелованја које је представио Вучић.
извор: РСЕ