Свесрпским сабором смо обиљежили наше заједништво, рекла је председница Скупштине Србије Ана Брнабић обраћајући се на свечаној сједници Народне скупштине Републике Српске у Бањалуци.
Брнабићева је поручила да су региону потребни мир, стабилност и извесност те да је то могуће учинити пуним поштовањем Дејтонског споразума и поштовањем и уважавањем, српског народа ма где он живео – ништа више и ништа мање од тога.
Истакавши да је јој част да се обрати у парламенту Српске недуго након што је у њему усвојена Декларација најављена на Свесрпском сабору у Београду, 8 јуна.
Брнабић је поручила да је дан одржавања Свесрпског сабора био дан када смо славили наше заједништво и када је требало да оставимо све политичке разлике по страни.
Бранбић каже да је на дан одржавања Свесрпског сабора када је усвојена Декларација, која је ратификована у НСРС, а ускоро ће, најавила је, и у Скупштини Србије, Брнабић је истакла да је тада недвосмислено упућен позив на мир, поштовање, пијетет према свим жртвама рата, као и на пуно поштовање Дејтонског мировног споразума.
,,Ниједном једином ријечју у Декларацији нисмо увриједили ниједан народ и нисмо повредити територијални интегритет ниједне државе”, поручила је Брнабић и истакла да се Свесрпски сабор у свим осталим аспектима биавио садашносћу и очувању наше традиције, језика, писма, обичјаја, како то раде и неки други народи.
Ана Брнабић је позвала на поштовање Дејтонског мировног споразума и Републике Српске, додајући да Србија жели мир, стабилности и сарадњу и моли за пуно поштовање Дејтонског мировног споразума, који БиХ дефинише као два ентиета и три конститутивна народа с тим да је, како је навела,Српска неповредива и неприкосновена.
,,Србија поштује Дејтонски мировни споразум. Молимо и за поштовање српског народа и уважавање свих његових права ма где да живи. Противимо се урушавању Дејтонског споразума, а посебно довођење у питање ингеренција Републике Српске”, рекла је Брнабић.
Onа је истакла да је присутна невероватна инверзија која се састоји од тога да они који се стално позивају на поштовање Дејтонског мировног споразума буду проказани да прижељкују нестабилност и проблеме, а они који јавно кажу да би било боље без Споразума залажу се за мир и стабилност.